[ZDJĘCIA] W Skierniewicach pamiętano o Bohaterach Powstania Styczniowego

Dziś mija 157 lat od wybuchu Powstania Styczniowego. W Skierniewicach jak co roku uroczystości odbyły się na obelisku przed szpitalem oraz na cmentarzu św. Józefa. Specjalną wystawę poświęconą powstańcom można oglądać w Muzeum Historycznym.


22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się powstanie styczniowe. Pomimo klęski militarnej, umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. W środę (22.01) dokładnie 157 lat od tych tragicznych wydarzeń, ponownie oddaliśmy hołd bohaterom tamtych dni, którzy zginęli w obronie ojczyzny i kolejnych pokoleń, spotykając się przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. Punktualnie o godz. 10:00 władze miasta na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Skierniewice Andrzejem Melonem wraz z delegacjami, złożyły kwiaty przed pamiątkowym obeliskiem, gdzie przed laty stracono 30 powstańców.

– Dziś wspominamy tych, którzy walczyli za naszą wolność. Jesteśmy w miejscu bohaterskiej śmierci trzydziestu powstańców. Cześć ich pamięci! – mówił podczas spotkania, Jacek Stępowski prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili mundurowi ze Stowarzyszenia 26. Dywizji Piechoty.


Następnie około godz. 10:30 uroczystości przeniosły się na cmentarz św. Józefa, gdzie uczestnicy zapalili znicze na grobach między innymi: weteranów z 1863 roku: Michała Brzostka, Józefa Brzezińskiego czy Antoniego Paradowskiego. Od godz. 12:00 w Muzeum Historycznym dostępna jest też specjalna wystawa poświęcona powstaniu w naszym regionie. Tych którzy chcą jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę historyczną, zapraszamy na wieczorne spotkanie z Piotrem Paradowskim, który odpowie na wszystkie pytania, oprowadzając po wystawie. Zapraszamy o godz. 18:00 do siedziby przy ul. Batorego.


Cześć i chwała bohaterom!

Zobacz także

Zbliżają się Gminne Obchody Dnia Kobiet …

Zbliża się II Wiosenne Sprzątanie Gminy …

[ZDJĘCIA] Dorośli także rywalizowali o P…

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…

[ZDJĘCIA] Nowy sprzęt komputerowy powędr…

[ZDJĘCIA] W Lipcach Reymontowskich odbył…

Uczeń Mechanika wyróżniony przez Prezesa…

[WIDEO] Krzysztof Bosak spotkał się z mi…

[ZDJĘCIA] Koncert gwiazd – VIII Mini Pla…

[ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu uczniów rywali…

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

[ZDJĘCIA] Groźny wypadek w Lipcach Reymo…

Dla dobra skierniewickiej piłki – kulisy…

Celnicy kontrolowali targowiska w region…

Zapraszamy na dzień bezpłatnych konsulta…

„Ciacho dla Hospicjum” w Szkole Podstawo…

[ZDJĘCIA] Przedszkolaki uczciły kolejne …

Już jutro spotkanie dotyczące programów:…