160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w Skierniewicach

327132920_1285522335628605_7524072723047320648_nmFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. Muzeum Historyczne Skierniewic

21 stycznia skierniewiczanie jak co roku upamiętnili Powstańców styczniowych. W tym roku obchody odbyły się w kościele garnizonowym, przed wojewódzkim szpitalem oraz na wszystkich nekropoliach. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i symbolicznego światełka.

Za nami skierniewickie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej. Do walki przystąpiły wszystkie warstwy społeczeństwa. Powstanie odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych. Spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w naszych dziejach, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego narodu polskiego.

W niedzielę (21.01) uczciliśmy pamięć Bohaterów tamtych dni w: Kościele Garnizonowym; pod Pomnikiem Powstania Styczniowego; na Cmentarzu św. Stanisława; na Cmentarzu św. Józefa. Poczet sztandarowy wystawiła Szkoła Podstawowa nr 5, a asystę honorową: Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty oraz Hufiec ZHP. Kwiaty i znicze pamięci na mogiłach powstańców zapaliły oficjalne delegacje na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Melonem. Nie zabrakło także: Zastępcy Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach, kpt. Arkadiusza Nagrodzkiego, Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach, Jacka Kaniewskiego, Dyrektora Muzeum Historycznego Agaty Niedziółki, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic, Jacka Stępowskiego.

źródło: UM Skierniewice