Akcja #RośnijZdrowo w Skierniewicach

dsc_0798mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf

Skierniewice znalazły się na mapie miast, które zostały objęte pilotażową akcją #RośnijZdrowo. To autorski pomysł Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, który za cel stawia sobie profilaktykę otyłości i promocję zdrowego stylu życia wśród dzieci.

W piątek, 13 stycznia, w hali sportowej OSiR przy ul. Pomologicznej w Skierniewicach odbyła się akcja #RośnijZdrowo, której celem jest profilaktyka i leczenie otyłości wśród dzieci ze szkół podstawowych, poprzez zmianę stylu życia w zakresie nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Inicjatywa ta, w której wziął udział również wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, jest skierowana do dzieci z 5 szkół podstawowych z województwa łódzkiego. Głównym celem inicjatywy jest profilaktyka i leczenie otyłości wśród dzieci ze szkół podstawowych, poprzez zmianę stylu życia w zakresie racjonalizacji nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej.

- Otyłość wśród dzieci w Polsce narasta. Związane jest to przede wszystkim z siedzącym trybem życia, brakiem ruchu i niezdrowym odżywianiem. W ramach akcji „Rośnij zdrowo" dzieci i ich rodzice będą mogły korzystać z porad dietetyków, lekarzy i innych specjalistów. W ramach programu będzie promowane również zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Sam nie tak dawno zmagałem się z otyłością, dlatego zdaję sobie sprawę jak duże wyzwanie stanowi dla człowieka ten problem - podkreślił wojewoda Tobiasz Bocheński

Szczegółowe założenia programu obejmują:

  • Edukację populacji szkolnej z zakresu zasad racjonalnej diety i korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej, nauka samokontroli masy ciała.
  • Kształtowanie motywacji dzieci i młodzieży do zwiększenia aktywności fizycznej oraz racjonalizacji nawyków żywieniowych poprzez kreowanie mody na zdrowy styl życia.
  • Stwarzanie korzystnych warunków w szkole i środowisku rodzinnym do dokonywania prozdrowotnych wyborów.
  • Przebadanie populacji 5 szkół podstawowych (pomiar masy ciała i wzrostu, obwodu talii i bioder, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badanie ostrości wzroku, badanie w kierunku wykrywania wad postawy ciała ( klasy I-VI).
  • Objęcie dzieci z nadwagą i otyłością specjalistyczną opieką medyczną (w poradni diabetologii dziecięcej oraz poradni chorób metabolicznych w Ośrodku Pediatrycznym im. M. Konopnickiej w Łodzi).

W programie skierniewickiego wydarzenia oprócz spotkania z mediami, były wspólne sportowe zmagania na Hali OSiR Skierniewice oraz pokaz zdrowego gotowania.

- Dziękuję za objęcie naszego miasta tą wartościową akcją. Jednocześnie zaznaczam, że nie jest to pierwsze tego typu profilaktyczne działanie w naszym samorządzie. Skierniewicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w minionych latach realizował program pod nazwą "Jabłcuś z OSiRem walczą z otyłym stylem". Była to specjalna akcja, która na celu miała wczesne wykrywanie i profilaktykę nadwagi i otyłości wśród najmłodszych skierniewiczan. - przekazał prezydent Krzysztof Jażdżyk.

We wspólnych warsztatach w ramach akcji #rośnijzdrowo uczestniczyli uczniowie dwóch skierniewickich szkół podstawowych: „Jedynki" i "Dwójki".