wersja testowa serwisu

Bezpieczniej na przejściu przy ul. Rybickiego w Skierniewicach

dsc_9089mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. Urząd Miasta Skierniewice

Przejście dla pieszych u zbiegu al. Rataja i ul. Rybickiego jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Czeka nas jego modernizacja oraz akcja edukacyjna.

Do tej pory w odpowiedzi na statystyki zdarzeń drogowych na tym skrzyżowaniu, ratusz wybudował nowe oświetlenie przejścia w technologii LED, zainstalował szykany dla spowolnienia pieszego oraz wprowadził oznakowanie pasywne najnowszej generacji. Teraz dzięki dotacji z programu Razem Bezpieczniej, będzie to miejsce jeszcze bardziej bezpieczne. Miasto Skierniewice jest na finiszu załatwiania formalności dzięki którym, do miejskiego budżetu trafi 100 tyś. zł.

Dzięki dotacji powstanie aktywne przejście dla pieszych, czyli jedna z najskuteczniejszą bezinwazyjnych metod podnoszenia bezpieczeństwa pieszych. W al. Rataja pojawi się oświetlenie umieszczone w nawierzchni drogi tzw. "kocie oczka", zsynchronizowane z aktywnymi znakami pionowymi. Wszystkim kierować będzie inteligentny system identyfikacji pieszego. System będzie się aktywował w momencie zbliżania do pasów. Ponadto na tzw. "zebrę" zostanie naniesione grubowarstwowe oznakowanie w kolorze biało czerwonym. Z myślą o osobach starszych, słabo widzących i niewidomych pojawią się również płyty ostrzegawcze przed przejściem.

Jak słyszymy w ratuszu takie rozwiązania ułatwią obserwację pieszego w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, spowolnią ruch nadjeżdżające pojazdy i wpłyną korzystnie na bezpieczeństwo każdego z uczestników ruchu. Obok działań inwestycyjnych projekt przewiduje akcję profilaktyczno-edukacyjną, którą poprowadzi Policja oraz Straż Miejska. Zajęcia będą odbywać się w formie zajęć edukacyjnych w przedszkolu, szkole średniej i w klubach seniora.

Cały projekt zostanie zrealizowany do końca bieżącego roku i w całości kosztować będzie kosztować blisko 140 tys. zł. z tego 100 tys. Miasto Skierniewice pozyskało z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020.

źródło: UM Skierniewice