Najważniejsze wideo w esk24

Bezpłatnie, bez skierowań, pod znieczuleniem, na jeden telefon. Przedłużono akcję otwartych badań jelita grubego w Rawie Mazowieckiej

Zrzut-ekranu-2023-04-18-o-16.01.01
fot. Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej

Dobra wiadomość dla pacjentów, którzy chcą bezpłatnie, bez skierowania przebadać jelita. Szpital w Rawie przedłuża akcję badań kolonoskopowych „Krok w stronę zdrowia" dla mieszkańców powiatów, w których na takie badanie trzeba długo czekać, albo wręcz za darmo nie ma takiej możliwości - czyli dla mieszkańców powiatów: opoczyńskiego, tomaszowskiego, skierniewickiego i miasta Skierniewice. 

To są bardzo ważne badania profilaktyczne. Pomagają bowiem wykryć nowotwór jelita grubego we wczesnym stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny, ale nie daje niemal żadnych objawów. Warunek: trzeba zgłosić się na badanie kolonoskopowe. Dla wielu osób wykonanie tych badań, czyli uzyskanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, a następnie przejazd do miejsca badania to prawdziwe wyzwanie. Szpital w Rawie ułatwia to w znacznym stopniu. Po pierwsze skierowań nie trzeba, po drugie za przejazd zwracane są pieniądze. Po trzecie – co jest rzeczą wyjątkową – znieczulenie podczas badania również jest wykonywane bezpłatne.

Kto może zgłaszać się na badania?
Osoby w wieku 50 – 65 lat
Osoby w wieku 40 – 49 lat mające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego, które w ciągu ostatnich 10. lat nie miały wykonywanej kolonoskopii

Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 729 059 508 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Wolnych i krótkich terminów jest naprawdę dużo, na pewno znajdźmy dla każdego dogodny dzień na zrobienie badania, a my zapewniamy opiekę fachowego, miłego personelu - mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej.

Dotychczas szpital przebadał 508 osób. U 63% zdiagnozowano zmiany polipowate w jelicie, które w zdecydowanej większości udało się usunąć podczas badania. Należy jednak pamiętać, że zmiany niegroźne tzw. polipy płaskie mogą być początkiem poważnych zmian o podłożu nowotworowym. Dlatego warto chodzić na takie badania. Zwłaszcza po 50 roku życia.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących typów nowotworu w Polsce – a jednocześnie gdy wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Rokrocznie wykrywa się go u blisko 20 tysięcy ludzi (częściej występuje jedynie nowotwór płuc). Jest to jednocześnie bardzo podstępna choroba, długo przebiegająca bezobjawowo. Kolonoskopia jest bardzo skuteczna we wczesnym wykryciu choroby, pozwalając na skuteczne leczenie.