wersja testowa serwisu

"Bolimów - na drodze ku niepodległości". W niedzielę otwarcie wystawy historycznej

119048413_3337345906304084_8587045155498004413_o

Gminny Ośrodek Kultury Bolimów, Stowarzyszenie "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej" i Urząd Gminy Bolimów zapraszają na otwarcie wystawy historycznej pt.: "Bolimów - na drodze ku niepodległości", które nastąpi w dniu 13 września w Bolimowie w budynku dawnej Plebanii przy ul. Farnej 35.

Wystawa prezentuje rolę Bolimowa na drodze Polski do odzyskania niepodległości. Z racji, iż w tym roku przypada 105. rocznica ataków gazowych podczas Wielkiej Wojny na ziemiach bolimowskich, największą uwagę skupiamy na piętnie I Wojny Światowej, jakie pozostało w naszej świadomości.

W dniu otwarcia nie zabraknie wykładów i lekcji tematycznych traktujących o historii walk mieszkańców Gminy Bolimów o niepodległość kraju czy ekspozycji artefaktów z czasów Wielkiej Wojny. Przy okazji wystawy zostanie zorganizowana salka kinowa z projekcją materiałów filmowych „Obłoki Śmierci – Bolimów 1915" - pierwszy autorski projekt filmowy poświęcony historii Bolimowa, wyreżyserowany przez Ireneusza Skruczaja - mieszkańca Bolimowa.

Program:
11.30 - Przywitanie gości przez Wójta Gminy Bolimów Stanisława Linarta (Kościół Św. Trójcy w Bolimowie)
11.40 – Prezentacja prof dr hab. Anny Zalewskiej pt.: „Droga do (s)pokoju. Tropem dziedzictwa archeologicznego Wielkiej Wojny w rejonie Bzury i Rawki" (Kościół Św. Trójcy w Bolimowie)
12.00 - Msza Święta z modlitwą za ofiary Wielkiej Wojny (Kościół Św. Trójcy w Bolimowie)
13.00 - Otwarcie wystawy (dawna Plebania)
13.10 - Przemówienia gości (dawna Plebania)
13.30 - 15.00 - Zwiedzanie wystawy pt. "Bolimów - na drodze ku niepodległości" (dawna Plebania)
15.00 - Przedstawienie patriotyczne "Skamieniały las" w wykonaniu KG Band i Związku Piłsudczyków O/Łódzki (Kościół Św. Trójcy w Bolimowie)

Ekspozycja będzie dostępna do 16 października br. dla każdego po wcześniejszym uzgodnieniu z Ośrodkiem.

Projekt realizujemy w partnerstwie z Gminą Bolimów, Stowarzyszeniem "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej", "CREW PRODUCTION" Ireneusz Skruczaj, HIGH TECH Karol Urbański oraz Parafią Rzymskokatolicką Świętej Trójcy w Bolimowie.Patronatem honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wystawa jest organizowana w ramach realizacji przez Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie projektu, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej".