wersja testowa serwisu

Inspektor Stępiński opowiadał uczniom o służbie kontrterrorystów

Generał Stępiński opowiadał uczniom o służbie kontrterrorystów
fot. KPP Łódź-Wschód

W całej Polsce jest ich kilkuset. Żeby zostać jednym z nich trzeba przebrnąć przez niezwykle ciężkie testy psychologiczne i fizyczne. Następnie miesiące żmudnych ćwiczeń. Wszystko po to, aby nie popełnić żadnego błędu. O służbie policyjnych kontrterrorystów opowiadał uczniom klas mundurowych insp. Michał Stępiński – były dyrektor BOA KGP.

Uczniowie klas mundurowych z Koluszek i Wiśniowej Góry spotkali się z niezwykłą osobowością jaką jest inspektor Michał Stępiński – były dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Oficer z 25-letnim doświadczeniem w działaniach policji w sytuacjach kryzysowych, zajmował się dowodzeniem jednostkami antyterrorystycznymi Policji. Ideą funkcjonowania tego rodzaju jednostek policji jest prowadzenie działań kontrterrorystycznych, a więc prowadzenie działań bojowych przeciwko terroryzmowi i zwalczaniu tego zjawiska. Oczywiście zwalczanie terroryzmu to jest ich cel główny, ale kontrterroryści podejmują także inne działania wymagające użycia specjalistycznych sił i środków lub stosowania specjalnej taktyki działania. Są polskim odpowiednikiem amerykańskich oddziałów S.W.A.T. (specjalne uzbrojenie i taktyka). Wspierają akcje zatrzymania niebezpiecznych przestępców, ochronę osób i konwoje niebezpiecznych osób zatrzymanych. Koordynują przygotowania policji do prowadzenia działań bojowych, minersko-pirotechnicznych i negocjacji policyjnych. Analizują różne aspekty zwalczania terroryzmu oraz podejmowanie inicjatyw mających wpływ na właściwą realizację zadań policji w tym zakresie. Współpracują z krajowymi i zagranicznymi formacjami właściwymi w sprawach przeciwdziałania terroryzmowi i jego zwalczania.

W tej służbie nie ma miejsca dla indywidualistów, są to zawsze działania zespołowe. Uzbrojeni w najlepszą broń i wyposażeni w najlepszy sprzęt muszą się wspierać i liczyć jeden na drugiego. Każdy z nich musi być stuprocentowym zawodowcem. W ich pracy nawet drobny błąd może kosztować czyjeś życie. Bywa, że przez wiele dni nie opuszczają bazy, ale gdy zadzwoni telefon, muszą w kilka minut być gotowi do akcji. O pracę w tych specjalnych oddziałach mogą starać się policjanci z co najmniej trzyletnim stażem pracy. W ramach promocji zawodu policjanta inspektor Stępiński wraz z policjantkami z koluszkowskiej komendy wprowadzał młodych ludzi w atmosferę służby w tej elitarnej i niezwykłej jednostce Policji.

Źródło: KPP Łódź Wschód