wersja testowa serwisu

Grą „Balladyna w Skierkach” włączamy się w dziewiątą edycję Narodowego Czytania

03_foto_na_1_stronemFyZwmKjZlOE6tCTiHtf

Biblioteka w Skierniewicach zaprasza 5 września od godz. 16.00 do udziału w literackiej grze miejskiej. Włączymy się w ten sposób w kolejną edycję Narodowego Czytania. Na warsztat bierzemy wybitne dzieło romantyzmu Balladynę Juliusza Słowackiego.

W zabawie biorą udział trzyosobowe drużyny, które mogą rejestrować się we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej do 3 września. W grze poza dorosłymi mogą brać udział również uczniowie szkół średnich. Zadaniem uczestników będzie dotarcie do poszczególnych punktów kontrolnych oraz wykonanie przypisanych do nich zadań. Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczestnicy otrzymują punkty. Punktem startowym i końcowym gry jest siedziba Filii nr 2 MBP przy ul. Jagiellońskiej 8/16, pawilon 8. Po trasie gry drużyny poruszają się wyłącznie pieszo, a członkowie drużyn nie mogą się rozdzielać. Ponad to, gra odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Szczegółowe zasady i regulamin gry dostępne są poniżej oraz na stronie biblioteki www.mbp.skierniewice.pl

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, realizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tekst utworu: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/tekst-utworu/

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

źródło: UM Skierniewice