IMGW ostrzega: Przed nami pierwsze tej jesieni silne obciążenie organizmu zimnem! Co to oznacza?

IMGW ostrzega: Przed nami pierwsze tej jesieni silne obciążenie organizmu zimnem! Co to oznacza?
fot. ilustracyjne/ Pixabay

Choć temperatury poniżej zera w połowie listopada nie są niczym wyjątkowo zaskakującym, to po ostatnich wielu wyjątkowo ciepłych, jak na tę porę roku dniach, spadek wartości na termometrach może być sporym szokiem. Spodziewane ochłodzenie, jakie prognozowane jest od dziś będzie na tyle znaczące, że synoptycy IMGW ostrzegają przed jego skutkami. Na co należy w najbliższych dniach zwrócić szczególną uwagę? Czynników jest kilka, o wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

Już w środę nad Polskę nasunął się wyż z centrum nad Szwecją, a z północnego wschodu zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Synoptycy prognozują wystąpienie przymrozków. 

- Napływ mroźnej masy powietrza spowoduje pierwszy tej jesieni dłuższy okres z warunkami termicznymi istotnie obciążającymi układ termoregulacji człowieka. Silne obciążenie zimnem miejscami może utrzymywać się nawet do godzin okołopołudniowych - zaznaczają meteorolodzy z IMGW.

Jak dodają, warunki takie pojawiły się już we środę, 16 listopada, ale było to odczuwalne na Suwalszczyźnie i północy kraju. W kolejnych dniach silne obciążenie zimnem występować już na przeważającym obszarze kraju i będzie szczególne dokuczliwe głównie rano i wieczorem. Przy silnym i porywistym wietrze może utrzymywać się również lokalnie w ciągu dnia.

- Prognozowane ochłodzenie stanowić będzie silny bodziec dla organizmu człowieka, zwłaszcza, że zmiana warunków termicznych będzie znaczna i nastąpi w krótkim odstępie czasu - dodają pracownicy Instytutu.

I wyraźnie zaznaczają, że temperatury jeszcze we wtorek oscylowały w ciągu dnia w wartościach 11 - 12°C, podczas gdy we czwartek spadną zaledwie do 1°C. Dodatkowo silny i porywisty wiatr wzmagał będzie utratę ciepła, co sprawi, że temperatura odczuwalna odbierana będzie jako ujemna nawet w ciągu dnia.

- Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji, polegającej m.in. na uruchomieniu procesów wewnętrznej termoregulacji, angażujących dodatkową energii i znacząco obciążających organizm. Typową reakcją skóry przy pobycie na zewnątrz, w warunkach silnego obciążenia organizmu zimnem, jest w odczucie szczypania. W przypadku wydłużonego pobytu w terenie otwartym mogą pojawić się także dreszcze (w ten sposób mięśnie wytwarzają dodatkowe ciepło potrzebne do ogrzania organizmu). Z uwagi na zbliżające się ochłodzenie warto z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią odzież o większej termoizolacyjności - radzą synoptycy IMGW.

Czas na ciepłe kurtki, czapki i buty!

Przy takich prognozach warto więc "przeprosić" się z pewnością z dawno nieużywanymi grubszymi czapkami, rękawiczkami, cieplejszymi kurtkami i butami. Z pewnością zdecydowanie lepiej niż jesienne, sprawdzą się te z grubszą podeszwą. Synoptycy jasno podkreślają, że zdecydowanie chłodniejsza pogoda przyniesie jeszcze co najmniej jeden niekorzystny czynnik - musimy liczyć się z pogorszeniem się stanu aerosanitarnego. Przy niższych temperaturach zdecydowanie intensywniej będą używane źródła ogrzewania - piece i kominki - te będą odpowiedzialne za zwiększenie się stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Czyli, kiedy robi się chłodniej zaczyna nas w wielu miastach dusić... smog. Takie okoliczności zdecydowanie nie sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu.

Uwaga, ślisko!

Zagrożeniem w najbliższych dniach będzie również oblodzenie, które może wystąpić zwłaszcza w nocy i we wczesnych godzinach porannych. IMGW już w prognozie zagrożeń meteo wydało alerty I stopnia dla południowych województw przed oblodzeniem. Choć Łódzkie wolne jest od tych ostrzeżeń, to nie należy lekceważyć znaczącego spadku temperatur i jego wpływu na nawierzchnię dróg i chodników. Wystarczy bardzo niewielki i lokalny przymrozek, by wilgotny asfalt stał się niebezpieczny. Zachowajcie czujność!

Pamiętajmy też o włączeniu empatii!

Wraz ze spadkiem temperatur rośnie zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i samotnych. Dlatego, wzorem lat ubiegłych policjanci już kierują swoje partole w miejsca w których takie osoby mogą przebywać. Tradycyjnie też mundurowi apelują do mieszkańców - nie przechodźmy obojętnie obok takich osób. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe i altanki. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach oraz informują o miejscach, gdzie mogą uzyskać pomoc.

- Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane - informuje Katarzyna Staśkowska z łaskiej komendy policji.