Najważniejsze wideo w esk24

Kierowała, mając ponad 2 promile. Decyzją sądu straciła swoje auto

249-200616
fot. KMP w Skierniewicach

Od 14 marca 2024 roku weszły w życie zmiany w Kodeksie Karnym, mają na celu wyeliminować nieodpowiedzialnych kierujących, którzy decydują się kierować pojazdem w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z nowymi przepisami sąd może orzec przepadek pojazdu jeśli w organizmie kierowcy będzie znajdować się w powyżej 1,5 promila. W Skierniewicach zapadł pierwszy prawomocny wyrok w tej kwestii.

W czerwcu 2024 roku policjanci zatrzymali nietrzeźwą kierującą w centrum Skierniewic. Kobieta miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W związku z popełnionym przestępstwem mieszkanka powiatu skierniewickiego została zatrzymana, a następnie sprawa trafiła do sądu. Miesiąc później w lipcu sąd wydał wyrok wobec kobiety, w którym orzekł wobec sprawczyni zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat, karę finansową w kwocie 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdu, którym kierowała w stanie nietrzeźwości.

Policjanci przypominają, że od marca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy w kwestii nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie może stracić samochód. Konfiskata samochodu jest nakładana obligatoryjnie, jeśli kierowca miał we krwi 1,5 promila alkoholu w organizmie albo więcej, obligatoryjnie jeśli kierowca ma ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował wypadek oraz opcjonalnie (po decyzji sądu), jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.

W sytuacji, kiedy kierowca nie jest jedynym właściciel pojazdu, który prowadził, np. jechał autem służbowym, czy leasingowanym, auto nie zostanie zabrane, lecz kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku średnią wartość rynkową.

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazdu na siedem dni. Pojazd przewożony jest na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.

źródło: KMP w Skierniewicach