W ciągu ostatnich dni policjanci zatrzymali dwie osoby, które mimo zastosowanego środka karnego wsiedli za kółko. Kierowanie pojazdu przy aktywnym zakazie to przestępstwo za które grozi do 5 lat więzienia.
Nie ma tygodnia, by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby prowadzące pojazd posiadają orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, W ostatnich dniach odnotowano kolejne takie przypadki.
Pierwsza interwencja miała miejsce 19 stycznia 2025 roku i dotyczyła 43-letniego mieszkańca powiatu mławskiego, który został zatrzymany przez skierniewickich policjantów na Autostradzie A2.
- Mężczyzna jechał samochodem marki Fiat pomimo posiadanego 4-krotnego zakazu sądowego, wychodząc z założenia, że może uda mu się uniknąć kontroli policyjnej. Za popełnione przestępstwo grozi mu teraz do 5 lat pozbawienia wolności - mówi młodszy aspirant Aneta Placek.
Kolejnego dnia mundurowi zatrzymali do kontroli pojazd marki Toyota na terenie Bolimowa. W tym przypadku również kierujący 34-latek nie zastosował się do orzeczonego zakazu sądowego, jego również czeka sprawa w sądzie.
- Czym jest sądowy zakaz? Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - dodaje młodszy aspirant Aneta Placek. - Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz wsiadania za kółko. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego.