wersja testowa serwisu

Łódzkie: Dziś na drogach sporo "suszarek" i grupy Speed! Rusza policyjna akcja

Łódzkie: Dziś na drogach sporo "suszarek" i grupy Speed! Rusza policyjna akcja
KPP Bełchatów

Prędkość jest ciągle i niezmiennie główną przyczyną drogowych wypadków. Choć policjanci, jak mantrę powtarzają, by dostosowywać ją nie tylko do obowiązujących przepisów, ale także warunków panujących w danym momencie na drogach, wielu kierowców za nic ma te apele. Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku za zbyt "ciężką nogę" prawo jazdy straciło 30 tysięcy kierowców! Czy dziś statystyki skoczą w górę? Niewykluczone, bo w czwartek, 8 lipca policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość".

Funkcjonariusze Policji, w ramach działań, prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Szczególną rolę mają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z rejestracją obrazu.

- Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Mimo iż głównym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem - informują funkcjonariusze.

Policja cały czas przypomina, że główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

- Apelujemy o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, zwalnianie w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań - dodają mundurowi.