wersja testowa serwisu

Marcin Hycnar nowym dyrektorem Teatru im. Jaracza w Łodzi

_STA1974
fot. Adam Staśkiewicz

Zarząd Województwa Łódzkiego na dzisiejszym posiedzeniu (30 listopada) powołał nowego dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 1 grudnia stanowisko to obejmie Marcin Hycnar, aktor i reżyser. Marszałek Grzegorz Schreiber podpisał umowę z nowym dyrektorem do 31 sierpnia 2024 r.

Zarząd Województwa Łódzkiego konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi ogłosił 23 lipca tego roku. Postępowanie konkursowe zostało nierozstrzygnięte ze względu na to, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów członków Komisji Konkursowej. Nowy dyrektor Teatru im. Jaracza został powołany po zasięgnięciu opinii stowarzyszeń twórczych i zawodowych, związków zawodowych działających w Teatrze im. Jaracza oraz uzyskanej zgodzie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Marcin Hycnar jest absolwentem Wydziału Aktorskiego (2006) i Wydziału Reżyserii (2016) warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii tej warszawskiej uczelni. W latach 2006–2016 pracował w Teatrze Narodowym. Od 2017 r. był dyrektorem artystycznym Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. 

W 2017 roku z rąk Prezydenta RP odebrał Srebrny Krzyż Zasługi. Współpracował z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz z teatrami warszawskimi: Polskim, La M.ort, Laboratorium Dramatu, Montownią, Syreną, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Ma 37 lat.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego