wersja testowa serwisu

Na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego pojawił się dziś pierwszy hybrydowy autobus

img20200629115148-1593431962

Na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego pojawił się dziś pierwszy hybrydowy autobus. Samochód przez dwa najbliższe tygodnie będzie testowany na różnych liniach MZK. 

Testowany autobus jako pierwszą pokonał trasę linii „0". Wśród wielu pasażerów, którzy mieli okazję przejechać się testowanym autobusem byli m.in. prezydent Krzysztof Chojniak oraz prezes MZK Zbigniew Stankowski.

- Miasto stara się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na zakup 10 autobusów elektrycznych. Oprócz samych „elektryków" mamy w planach zakup także 12 autobusów niskoemisyjnych. Chcielibyśmy, aby były to hybrydy, dlatego zorganizowaliśmy takie testy – mówił podczas spotkania z mediami, na pętli autobusowej przy ul. Słowackiego, prezydent Krzysztof Chojniak.

Autobus, który będzie jeździł po piotrkowskich ulicach na co dzień służy pasażerom z Rędzin. Producentem samochodu jest firma MAN. Jest to autobus starszej generacji. W Piotrkowie Trybunalskim planujemy zakup nowszego modelu samochodów.

- Samochód będzie testowany przez najbliższe dwa tygodnie. Autobus będzie wykorzystywany na wszystkich trasach, z wyjątkiem tych na trasie których prowadzone są remonty dróg – mówił prezes Zbigniew Stankowski.

Największym atutem hybrydowych autobusów jest ich proekologiczność.

- Samochód jest wyposażony w tzw. system cichego przystanku. Ruszając po zatrzymaniu nie emituje żadnych spalin. Dodatkowo wyposażony jest w niskoemisyjny silnik diesla Euro6. Hybryda charakteryzuje się brakiem zanieczyszczenia nie tylko spalinami, ale i niską emisją hałasu – przybliżał techniczne szczegóły obecny na briefingu Piotr Kwiatkowski z firmy MAN.

Z kolei jak relacjonował Adam Wolski kierownik Gminnego Zakładu Komunikacyjnego w Rędzinach autobus hybrydowy to nie tylko ekologia, ale i generowanie oszczędności.

- Użytkujemy takie autobusy 3 lata i szacuję, że oszczędności na paliwie sięgają 20 procent – mówił kierownik Wolski podkreślając, że zakład nie ma żadnych problemów z eksploatacją pojazdów.

Miasto ogłaszając przetarg nie określa marki samochodu, dlatego nie wiadomo jakiej firmy samochody będą jeździły w przyszłości po piotrkowskich ulicach. Testy mają za zadanie przede wszystkich wykazać, jak autobus hybrydowy sprawdza się w naszym mieście. Niewykluczone, że po testach autobusu firmy MAN w Piotrkowie sprawdzać będziemy autobusy hybrydowe innych marek.

Szacunkowy koszt zakupu autobusu hybrydowego wynosi 1-1,5 mln złotych. Dlatego miasto, mimo że chce wymienić tabor w oparciu o dofinansowanie zewnętrzne to i tak będzie musiało wyłożyć niemałe pieniądze własne.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski