Najstarszy zabytek drewniany w Skierniewicach odmieniony

dsc02685mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. UM Skierniewice

Remont Dworku Konstancji Gładkowskiej zakończony. Wykonawca przekazał obiekt po odbiorach technicznych. Jak informuje skierniewickie muzeum, już 19 grudnia poznamy projekt wystawy stałej za sprawą której, obiekt ożyje na nowo!

Zakończyły się prace przy najstarszym zabytku drewnianym w Skierniewicach. Inwestycji która okazała się dużo bardziej wymagająca niż pierwotnie zakładano kosztowała 3,4 mln zł. Wraz z postępem prac odkrywano bowiem kolejne elementy, które nie nadawały się do renowacji czy ponownego wykorzystania i wymagały wymiany. Prace prowadzono sumiennie i sprawdzono każdy element budynku. Teraz dworek możemy oglądać w pełnej krasie, a niebawem znów będzie tętnił życiem za sprawą wystawy stałej. Skierniewickie muzeum dopina już ostatnie szczegóły projektu, który poznamy po 19 grudnia.

„Projekt wystawy stałej o Konstancji Gładkowskiej – muzie Fryderyka Chopina, w zabytkowym drewnianym dworku w Skierniewicach" uzyskał 30 tys. zł. dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cały projekt wystawy kosztował będzie 60 tys. zł. Zadanie obejmuje stworzenie scenariusza i projektu artystycznego wystawy poświęconej śpiewaczce operowej, Konstancji Gładkowskiej, pierwszej miłości i młodzieńczego natchnienia Fryderyka Chopina. Scenariusz i projekt będzie tworzony przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w oparciu o kwerendy przeprowadzone w archiwach, muzeach i zbiorach rodzinnych. Wystawa będzie następnie realizowana w odnowionym zabytkowym drewnianym domu przy ul. Floriana w Skierniewicach, w którym Gładkowska spędziła ostatnie lata życia.

Zadanie trudniejsze niż się wydawało

Na naszych oczach ten najstarszy zabytek architektury drewnianej w Skierniewicach odmienił swoje oblicze. Ostatni czas obfitował w szereg prac, wszystko po to aby w jak najdokładniejszy sposób odtworzyć historyczny charakter obiektu. Remont dworku pozwolił na ponowne dopuszczenie go do użytkowania i przywrócenie mu roli centrum społeczno-kulturalnego.

Jednak zakres prac przy obiekcie był znacznie większy niż wstępnie zakładano. Roboty rozpoczęto od fundamentów i piwnic dworku. Ich zły stan uniemożliwiał bowiem przeprowadzenie renowacji ścian i dachu całego obiektu. W oparciu o ocenę techniczną oraz badania mykologiczne wymieniono elementy nośne budynku (podwaliny, słupy, belki obwodowe oraz murłaty). Elementy konstrukcji z niewielkimi ubytkami były uzupełniane przez flekowanie a pozostałe, nadające się do ponownego wykorzystania, zostały oczyszczone, zabezpieczone oraz ponownie wbudowane w składane ściany.

Podobnie postąpiono z belkami stropowymi, które starannie ponumerowano przy demontażu. Po wnikliwej ocenie ich stanu i odpowiednim zabezpieczeniu, te które nadawały się do ponownego użycia wróciły na swoje miejsce. Najwięcej nowego drewna trzeba było użyć przy renowacji dachu, którego stan techniczny był w fatalnym stanie. Obecnie dach zyskał nowe elementy konstrukcyjne, pełne deskowanie, a całość przykrywa blacha tytanowo-cynkowa.

Ponadto w budynku pojawiły się drewniane podłogi oraz rozprowadzono na nowo sieci elektryczną, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną. Ostatnim etapem prac był montaż nowej stolarki okiennej, drzwi oraz pomalowanie całej elewacji, odbudowano także ganki. Pojawiły się również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz zaadaptowano teren wokół obiektu.

Zadanie ostatecznie warte było ponad 3,4 mln złotych, a realizacja tak dużego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki pozyskaniu na przebudowę ponad 720 tys zł. wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

źródło: UM Skierniewice