wersja testowa serwisu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skierniewicach

155546295_2722306508059273_5632216388636292446_oklOWfqWibGpC785HlXs
fot. Urząd Miasta Skierniewice

Msza święta w intencji niezłomnych oraz wykład on-line o gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu" – tak w Skierniewicach obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tegoroczne obchody podzielono na dwa dni. Rozpoczęły je uroczystości zorganizowane w parafii garnizonowej w ostatnią niedzielę lutego, msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Wśród osób, które oddały cześć niezłomnym znaleźli się m. in: Poseł na Sejm RP Grzegorz Wojciechowski, Przewodniczący Rady Miasta Skierniewice Andrzej Melon, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Skierniewicach ppłk Piotr Mitkowski, przedstawiciele Rodzin Poległych, przedstawiciele Muzeum Historycznego Skierniewic, przedstawiciele Związków i Stowarzyszeń oraz Kibice klubów piłkarskich.

Drugiego dnia, a więc 1 marca obchody przeniosą się do sieci. Punktualnie o godz. 18:00 w mediach społecznościowych [TUTAJ]Muzeum Historycznego Skierniewic rozpocznie się wykład on-line prof. Wiesława Wysockiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu".

Przypomnijmy, że obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

źródło: UM Skierniewice