"Niech Wom sie darzy", czyli konkurs na kartkę świąteczno-noworoczną

Wycinanka-kodra-Kolednicy-K.-Czubak-2015
fot. Muzeum w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe-amatorów do udziału w konkursie na kartkę świąteczno-noworoczną „Niech Wom sie darzy". 

Konkurs skierowany jest do mieszkańców Łowicza i Skierniewic oraz powiatów łowickiego i skierniewickiego, a także wyżej wymienionych osób spoza regionu zainteresowanych kulturą ludową. Celem konkursu jest zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat obrzędowości regionu łowickiego, poszukiwania swoich korzeni i poznania tradycji, wypowiedzenie się w artystycznej formie na temat tradycji i zwyczajów związanych z Godami czyli świętami Bożego Narodzenia oraz rozbudzanie aktywności uczniów przy wykorzystaniu elementów edukacji regionalnej.

Okres świąt Bożego Narodzenia przypadający na przełom starego i nowego roku wypełniony był dawniej wieloma wierzeniami, związanymi z chęcią poprawienia swojego bytu, zapewnienia zdrowia i szczęścia. Na wsi mawiano: jaka Wigilia taki cały rok. Dlatego też skrupulatnie wypełniano wszystkie przekazywane od lat tradycje. Składanie sobie życzeń, wspólne spożywanie obfitych świątecznych posiłków, obwiązywanie drzew owocowych słomą to tylko niektóre z nich. Pozostawienie wolnego miejsca przy stole dlo niespodzianego gościa czy uchylenie drzwi podczas wieczerzy miało skłonić dusze przodków do zjawienia się w domu i zapewnić ich przychylność – jako tych, którzy są najbliżej Boga. Dlatego powszechnie przy łamaniu opłatkiem życzono sobie Niech Wom sie darzy, aby zapewnić zdrowie rodziny, urodzaj na polu i pomyślność w hodowli zwierząt gospodarskich.

Termin zgłaszania prac upływa 30 stycznia 2023 r. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się po 10 lutego 2023 r.

Materiały do pobrania tu: http://muzeumlowicz.pl/wydarzenia/konkurs-na-kartke-swiateczno-noworoczna-niech-wom-sie-darzy-zgloszenia-do-30-stycznia-2023-r/?event_date=2022-12-06

Załączniki: 
Nazwa pliku: Regulamin konkursu
Rozmiar pliku: 91 kb
Pobierz plik
Nazwa pliku: Karta zgłoszenia
Rozmiar pliku: 93 kb
Pobierz plik