Opublikowano wstępny raport dotyczący wypadku samolotu w Glinie." Charakter zderzenia wykluczał szanse pilota i pasażerki na przeżycie"

Opublikowano wstępny raport dotyczący wypadku samolotu w Glinie."Charakter zderzenia wykluczał szanse pilota i pasażerki na przeżycie"
PKBWL i KMP Piotrków Trybunalski

Dokładnie miesiąc po wypadku lotniczym do jakiego doszło pod Piotrkowem Trybunalskim, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała wstępny raport dotyczący tego tragicznego zdarzenia. Jakie wnioski wyciągnęli badający sprawę rozbicia się samolotu SKYVAN? Co wydarzyło się 3 września w Glinie, na kilka minut przed lądowaniem? 10-stronicowy dokument prezentuje okoliczności lotu, którego finał był najtragiczniejszy z możliwych - śmierć na miejscu poniosły dwie osoby - 44-letni pilot i 29-letnia pasażerka.

We wstępie dokumentu członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przybliżają historię lotu SKYVANa. Jak czytamy, feralny lot był dwunastym wylotem w tym dniu. Po wyrzuceniu skoczków samolot zaczął się zniżać do lądowania.

- Po wyjściu na prostą do lądowania pilot zgłosił, że pozostało mu półtorej minuty do progu pasa startowego 03. Kierujący lotami wydał zgodę na lądowanie, którą pilot potwierdził. Około godziny 14:16 samolot przeszedł na wznoszenie, następnie wyhamował i zmieniając kierunek lotu, przeszedł do lotu nurkowego i zderzył się z ziemią w pobliżu lotniska. W wyniku zderzenia pilot i pasażerka ponieśli śmierć na miejscu, a samolot został całkowicie zniszczony - informują autorzy wstępnego raportu z PKBWL.

Jak wynika z dalszych informacji, szczątki SKYVANa były rozrzucone na niewielkiej przestrzeni, a maszyna leżała na lewym boku.

- Wszystkie elementy układu sterowania (ster wysokości, kierunku, lotki, klapy) znajdowały się w obrębie szczątków i w ich bezpośredniej bliskości. Prawe skrzydło zostało oderwane wraz z zastrzałem w miejscu odległym około 1 m od silnika. Prawy silnik w trakcie zderzenia oderwał się od skrzydła i znajdował się przy szczątkach przedniej części kadłuba. Część przykadłubowa lewego skrzydła wraz z silnikiem znajdowała się pod kadłubem. Pozostała część skrzydła wraz z zastrzałem znajdowała się obok kadłuba. W trakcie zderzenia nastąpiło rozszczelnienie instalacji paliwowej i wyciek paliwa. Straż pożarna, która przybyła na miejsce zdarzenia zabezpieczyła wrak samolotu przed pożarem za pomocą piany. W trakcie zdarzenia nie doszło do pożaru - czytamy w raporcie.

Jak dodają pracownicy PKBWL zarówno pilot, jak i pasażerka mieli prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, a charakter zderzenia wykluczał szanse pilota i pasażerki na przeżycie. 44-latek i 29-latka zginęli na miejscu.

CZYTAJ TAKŻE >>> Komisja Badań Wypadków Lotniczych wydaje komunikat w sprawie tragedii pod Piotrkowem

Wstępny, opublikowany 3 października raport nie kończy prac nad tym wypadkiem. Członkowie PKBWL zaznaczają dalsze badania, a ich zakres i podejmowane czynności będą zależały od wyników analizy zgromadzonych materiałów i dokonanych ustaleń. Komisja, przy obecnym stanie wiedzy planuje między innymi skierować do badań wytypowanych zespołów i części samolotu oraz wykonać analizę trajektorii lotu samolotu i sytuacji ruchowej w rejonie lotniska na podstawie dostępnych materiałów.

W poniższym załączniku dostępny jest cały raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Nazwa pliku: Wtepny-raport-PKBWL
Rozmiar pliku: 709 kb
Pobierz plik