Ta gmina z Łódzkiego oferuje najwyższy wskaźnik jakości życia i zajmuje pierwsze miejsce w kraju! Jest jedyna w województwie

kleszczow
www.kleszczow.pl

Warszawa, Podkowa Leśna, Kędzierzyn Koźle, Gogolin oraz Kleszczów to zwycięzcy rankingu „Gmina Dobra do Życia" w poszczególnych kategoriach. Gminą, która osiągnęła najwyższy wskaźnik jakości życia mieszkańców w skali całego kraju jest Kleszczów z Łódzkiego. Co ciekawe to jedyna miejscowość z naszego województwa, która znalazła się w tym corocznym zestawieniu. Czym sobie zasłużyła na tak zaszczytne miano?

"Gmina dobra do życia" to coroczny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Zestawienie opracowane zostało przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Samorządy zostały ocenione w pięciukategoriach:

  • miasta na prawach powiatu,
  • strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,
  • gminy z siedzibą powiatu,
  • gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.


W piątek, 2 grudnia Serwis Samorządowy PAP podczas uroczystej gali ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia".

- Po tylu latach prowadzenia serwisu dostrzegliśmy, że nie tylko musimy dobrze, w sposób kompleksowy informować samorządy o tym, co dzieje się na arenie ogólnopolskiej, ale też coraz bardziej przyczyniać się do tego, żeby pokazywać jak żyje się w polskich samorządach- powiedział podczas gali wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski. - Cieszę się też, że wszystkie najważniejsze zrzeszające polskie samorządy również uczestniczą w naszym przedsięwzięciu. To pokazuje że staramy się w zobiektywizowany sposób mierzyć jakość życia w polskich małych ojczyznach -dodał.

Autor opracowania prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński zaznaczył, że ranking stara się wypośrodkować „to, co możemy sami zrobić jako ludzie, jako władza, jako decydenci, jako samorządowcy i to, co jest stałe, niezależne". 

- Samorząd jest bardzo istotny, on może pewne rzeczy lepiej zorganizować, zapewnić lepszą efektywność, ale pewnych stałych rzeczy się nie zmieni, tak jak położenie geograficzne. Jeśli gmina jest położona w sąsiedztwie dużego miasta, to już jest łatwiej, są większe dochody, są najczęściej bogatsi mieszkańcy, jest bliżej do usług. Jeśli gmina ma warunki przyrodnicze, to też nie przeniesie się parku narodowego do dużego miasta – powiedział dla PAP prof. Śleszyński.

W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.: poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

miasta na prawach powiatu

1. Warszawa
2. Sopot
3. Wrocław
4. Kraków
5. Zielona Góra
6. Opole
7. Gdańsk
8. Gdynia
9. Poznań
10. Rzeszów

strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

1. Podkowa Leśna
2. Osielsko
3. Izabelin
4. Kobierzyce
5. Dobra (Szczecińska)
6. Suchy Las
7. Nadarzyn
8. Kąty Wrocławskie
9. Stawiguda
10. Stare Babice

gminy z siedzibą powiatu ziemskiego

1. Kędzierzyn-Koźle
2. Kołobrzeg
3. Stalowa Wola
4. Lubliniec
5. Strzelce Opolskie
6. Sucha Beskidzka
7. Lubin
8. Polkowice
9. Krapkowice
10. Piła

gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

1. Gogolin
2. Brzeg Dolny
3. Kostrzyn nad Odrą
4. Ustroń
5. Władysławowo
6. Kalety
7. Ozimek
8. Zbąszyń
9. Wisła
10. Miasteczko Śląskie

gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

1. Kleszczów
2. Lubin
3. Boronów
4. Babimost
5. Walce
6. Ustronie Morskie
7. Rudna
8. Jastarnia
9. Dziwnów
10. Kolonowskie

W każdej kategorii wyróżniliśmy także Gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny. Tytuł taki otrzymały: Rzeszów, Suchy Las, Kolbuszowa, Gogolin i Kleszczów.

Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Partnerami Rankingu są Bank Pekao, Play oraz Instytut Pokolenia.