wersja testowa serwisu

Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne i szkoły specjalne do likwidacji? Ważne słowa Ministra Przemysława Czarnka

153172685_3268034603297349_7787376610477495708_o
fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Członkowie kierownictwa MEiN zdementowali nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomej likwidacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i szkół specjalnych, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.

- Nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych czy szkół specjalnych. Będziemy wzmacniać ich działalność, wykorzystywać potencjał w organizowaniu pomocy dla dzieci, uczniów – w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także ich rodzin – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas dzisiejszego wystąpienia.

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące zmian w organizowaniu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, pracy poradni psychologiczno-pedagogicznych czy planów dotyczących funkcjonowania szkół specjalnych.

– Pracownicy poradni nie stracą statusu nauczyciela. Resort nie ma takich planów. Poradnie diagnozują potrzeby i pomagają uczniom z problemami i funkcje te nie tylko będą utrzymane, ale i wzmacniane – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

Nieprawdą jest również, że szkoły specjalne miałyby zniknąć z systemu oświaty.

- Nie ma planów likwidacji szkół specjalnych. Doceniamy dorobek tych szkół i będziemy z niego korzystać w większym zakresie. Szkoły specjalne mają duży potencjał kadrowy, dzięki któremu wzmocnimy kształcenie uczniów z niepełnosprawnościami w szkołach ogólnodostępnych.. Szkoły specjalne są potrzebne, by dzieci z niepełnosprawnościami, które potrzebują kształcenia w tych szkołach, miały tam zapewnioną najlepszą edukację – podkreślił minister podczas wystąpienia.