wersja testowa serwisu

Potrącenie rowerzysty w Różannie. Policjanci apelują o ostrożność!

policja-auto-swiata

Dostosowanie prędkości do warunków drogowych jest kluczowe szczególnie teraz, kiedy warunki pogodowe są zmienne. Przekonał się o tym 22-letni kierowca volvo, który 27 października 2021 r. o godz. 6.45 w miejscowości Różanna, w wyniku nadmiernej prędkości potrącił 57-letniego rowerzystę. Kierujący jednośladem z obrażeniami ciała trafił do opoczyńskiego szpitala. Bardzo prosimy kierowców o ostrożną i odpowiedzialna jazdę. Prędkość bezpieczna to taka, która zapewnia nam kontrolę nad pojazdem.

Warto wiedzieć.

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Przypominamy, że policjantów Wydziału Ruchu Drogowego opoczyńskiej komendy, często wspomagają funkcjonariusze, z łódzkiej policyjnej grupy SPEED. Głównym zadaniem funkcjonariuszy jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

Apelujemy do kierowców o rozwagę, rozsądek na drodze. Pamiętajmy, że przed nami wzmożony ruch pojazdów związany ze zbliżającym się świętem zmarłych. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego i szczęśliwie dojechać do celu.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!
Źródło: KPP Opoczno