wersja testowa serwisu

Prace w ul. Zwierzynieckiej w Skierniewicach idą zgodnie z planem

dji_0056_00005klOWfqWibGpC785HlX_20210331-063407_1
fot. Urząd Miasta Skierniewice

Usuwanie kolizji, budowa kanalizacji i niezbędnych przyłączy – to kolejny etap zadania realizowanego w ciągu ul. Zwierzynieckiej i Piłsudskiego, gdzie od początku roku powstaje bezkolizyjne skrzyżowanie z linią kolejową nr 1.

Przypomnijmy, że 21 grudnia Miasto Skierniewice, PKP PLK S. A. oraz wykonawca - firma Skanska S. A podpisali stosowną umowę (Pisaliśmy o tym TUTAJ). 4 stycznia oficjalnie przekazano plac budowy firmie Skanska. S. A, a pierwsze ekipy budowlane pojawiły się przy ul. Zwierzynieckiej i Piłsudskiego, pod koniec stycznia. Wówczas firma SKANSKA rozpoczęła wyburzanie dwóch budynków, znajdujących się w ciągu przyszłej nitki wiaduktu. Konieczne były też: wycinka drzew i krzewów oraz demontaż metalowego ogrodzenia z kilku posesji zlokalizowanych przy ul. Piłsudskiego.

Od tego czasu na placu budowy zmieniło się bardzo wiele. Przede wszystkim zerwano starą, zniszczoną warstwę asfaltu, na odcinku od skrzyżowania ulic: Piłsudskiego – Kozietulskiego do przejazdu i dalej w ul. Zwierzynieckiej, aż do stacji paliw. Wydzielono też przestrzeń pod przyszłe rondo w ul. Kozietulskiego. Obecnie w tym w rejonie wprowadzono ruch wahadłowy. Zamknięty do odwołania jest również przejazd kolejowy.

- Obecnie trwa usuwanie kolizji, budowa kanalizacji i niezbędnych przyłączy na szerokim odcinku od ul. Piłsudskiego do przejazdu kolejowego – słyszymy w Wydziale Dróg i Komunikacji Urzędu Miasta Skierniewice. Póki co wszystkie prace odbywają się zgodnie z planem.

Przypomnijmy, że zakres robót obejmie nie tylko utworzenie nowego przejścia nad torami, ale także budowę i rozbudowę sieci okolicznych dróg. W ramach zadania powstaną trzy nowe ronda, chodniki, ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe oraz parkingi. Kompleksowa realizacja dotyczy także budowy i przebudowy wszystkich niezbędnych instalacji. Zadanie łącznie będzie kosztowało ponad 37 mln złotych. Jest ono współfinansowane z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa (ponad 17 mln złotych) oraz ze środków PKP PLK S. A. (ponad 2,6 mln). Zgodnie z umownym terminem, inwestycja powinna zakończyć się w październiku 2022 roku.

źródło: UM Skierniewice

Zobacz zdjęcia: