Najważniejsze wideo w esk24

Prawie 1,2 miliona złotych na realizację projektów kulturalnych

750e3dd61243dd8a5f18e5aa5bfd667e_XL
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Trwa nabór ofert w konkursie dotyczącym upowszechniania folkloru, kultury i dziedzictwa historycznego województwa łódzkiego.

Konkurs dotyczy realizacji projektów wybranych przez mieszkańców podczas głosowania w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. To zadania, które będą realizowane w 2025 roku. Jest ich 32.

W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia, organizacje pożytku publicznego, koła gospodyń wiejskich. W puli jest prawie 1,2 mln zł. Wnioski można składać do północy 30 stycznia.

Ne realizacje tych pomysłów mieszkańców można pozyskać pieniądze

Kulturalny Kalejdoskop Barw, czyli organizacja projektów rozwijających talenty artystyczne oraz promujących kulturę gmin powiatu bełchatowskiego, piknik, warsztaty artystyczne - instrumentalne i wokalne.

Brzeziński Piknik Historyczny - konkurs plastyczny o tematyce wojennej, wystawa pojazdów pancernych i umundurowana, wystawa harcerska i wydarzenia towarzyszące: pokaz sprzętu
z II wojny światowej, wojskowy tor przeszkód, strzelnica, przeloty helikopterem z możliwością obejrzenia panoramy powiatu brzezińskiego.

Odkrywamy nieznane karty z historii Kutna i powiatu kutnowskiego - poznanie historii i kultury społeczności żydowskiej regionu kutnowskiego, w tym przetłumaczenie na język polski i wydanie w formacie elektronicznym Księgi Pamięci Kutna, zorganizowanie spotkania promocyjnego połączonego z prezentacją multimedialną.

Zapomniane łęczyckie... - propagowanie tradycji, obyczajowości oraz folkloru Ziemi Łęczyckiej, w tym prelekcje i wykłady etnograficzne, warsztaty rękodzielnicze i muzyczne, organizacja przeglądu twórczości ludowej.

Historyczne znaczenie naszej miejscowości - projekt dla szkół podstawowych powiatu łęczyckiego. Zakłada m.in. organizację konkursu historycznego.

Wszyscy byliśmy harcerzami - piknik z okazji 80-lecia Hufca ZHP Opoczno - warsztaty m.in. ekologia, ratownictwo, kultura ludowa regionu opoczyńskiego, aktywności fizyczne dla rodzin, stoiska lokalnych organizacji pozarządowych, wystawa z harcerskimi przedmiotami, koncert.

Tradycja naszą siłą! Zostań „Małym Ambasadorem Powiatu Opoczyńskiego" - warsztaty świąteczne, kulinarne, rękodzielnicze w gminie Poświętne.

Pabianiccy Ocaleni - wystawa plenerowa dokumentująca historię pabianickich Żydów.

MOC relacji - turniej sołectw, pokaz kulinarny, koncert w powiecie piotrkowskim, w szczególności w gminie Gorzkowice.

Na Filmowym Szlaku Województwa Łódzkiego, czyli zapoznanie mieszkańców powiatu piotrkowskiego, szczególnie gmin Gorzkowice, Łęki Szlacheckie, Rozprza, z historią i kulturą filmową województwa łódzkiego - organizacja 4 plenerowych pokazów filmowych, 2 spotkań autorskich z autorką książki „Filmowy Piotrków", warsztaty animacji dla dzieci i młodzieży.

Z pasją do kultury - promocja działań popularyzujących zanikające zjawiska kultury ludowej w powiecie piotrkowskim - organizacja cyklu międzypokoleniowych warsztatów rękodzielniczych, zajęcia wokalne dotyczące pieśni i przyśpiewek ludowych.

W marszu i na scenie mocne orkiestr dętych brzmienie - festiwal integracyjny
w powiecie poddębickim, zwłaszcza w Uniejowie.

Moja Mała Ojczyzna - rozwój świadomości obywatelskiej oraz upowszechnianie kultury w nawiązaniu do historii województwa w powiecie poddębickim - organizacja dwuetapowego konkursu na najciekawsze literackie opowiadanie, wiersz lub słowa piosenki oraz pracę plastyczną.

Tradycja muzykowania instrumentalnego na terenie gminy Kamieńsk - organizacja warsztatów nauki gry na instrumentach dętych, wizyta w siedzibie orkiestry dętej, zakup instrumentów i akcesoriów muzycznych, wspólny koncert uczestników.

Powiat radomszczański artystycznie - organizacja warsztatów muzycznych dla mieszkańców powiatu, wspólny koncert uczestników.

Naprzód marsz! - warsztaty z musztry paradnej w gminie Kamieńsk.

Handmade z twórcami ludowymi w Niedośpielinie! - cykl warsztatów dla dorosłych w powiecie radomszczański w szczególności w Niedośpielinie, festiwal podsumowujący projekt, podczas którego uczestnicy będą mogli spotkać się z twórcami, posłuchać o ich pasji i przygotować własne wyroby rękodzielnicze.

Tradycja, folklor, straż - wydarzenie plenerowe Nocy Kupały połączonej z Dniem Dziecka w powiecie skierniewickim, w szczególności w gminie Maków - piknik z tradycyjnym ogniskiem oraz obrzędami, gry, zabawy i konkursy dla dzieci, warsztaty rękodzielnicze z zakresu ceramiki lub garncarstwa wydarzenie plenerowe połączone ze stuleciem powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Krężce, podczas którego zostanie przedstawiona historia regionu oraz ochotniczych straży pożarnych na terenie gminy Maków i powiatu skierniewickiego.

Tradycja w siodle. Koń w kulturze i tradycji - organizacja w powiecie wieruszowskim pokazów i wystawy zabytkowych zaprzęgów, koni, bryczek i prezentacja akcesoriów związanymi z końmi, organizacja spotkania integracyjnego z mieszkańcami przy muzyce.

Muzyka dla każdego, dużego i małego - dwa koncerty w powiecie zduńskowolskim, podczas których wystąpią po dwie orkiestry dęte, prezentując szlagiery muzyki rozrywkowej, popularnej, filmowej.

Piękno i folklor powiatu zgierskiego - impreza kulturalna na terenie Zgierza z wernisażem i wystawa „Piękno i folklor powiatu zgierskiego", opracowanie, skład i druk albumów związanych z wystawą, koncert artystów z województwa łódzkiego „Folklor w muzyce", organizacja warsztatów plastycznych prowadzonych przez lokalnych artystów.

Razem, równym krokiem - warsztaty muzyczne dla mieszkańców powiatu łaskiego, zwłaszcza gminy Widawa - członków orkiestr dętych, organizacja wyjazdowych warsztatów w siedzibie orkiestry dętej na terenie innego powiatu w województwie łódzkim, wspólny koncert orkiestry utworzonej z uczestników warsztatów.

Dźwiękowa siła: warsztaty i promocja orkiestr dętych - organizacja 7-dniowych wyjazdowych warsztatów muzycznych dla minimum 20 osób, rejestracja zadania.

Kino jest – czas na teatr - wystawienie w Łowiczu dwóch spektakli teatralnych grup teatralnych jednego z teatrów z Łodzi, Warszawy lub innego miasta.

Integracyjne kino pod chmurką - organizacja w Łowiczu lub powiecie łowickim pokazów filmów familijnych nagradzanych, nominowanych do nagród lub nawiązujących do pamięci historycznej, organizacja konkursów związanych z prezentowanymi filmami po zakończeniu każdego seansu.

Orkiestry Dęte inicjują, kultywują i rozwijają lokalne tradycje folkloru muzycznego powiatu sieradzkiego - organizacja w powiecie sieradzkim, w Warcie, zajęć dla adeptów sztuki muzycznej, zakup akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia kursów, warsztaty z buławy marszowej i musztry paradnej, organizacja warsztatów wyjazdowych.

Orkiestry Dęte i Papież Jan Paweł II w tradycji lokalnego społeczeństwa - powiat sieradzki - zaproszenie trzech orkiestr dętych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, zakup opracowań nutowych dla orkiestr, wspólne warsztaty, organizacja koncertu.

Lokalne rękodzieło jako innowacyjny sposób budowania poczucia wartości - organizacja w Tomaszowie lub powiecie tomaszowskim warsztatów „Tkanie na kolanie", „Szydełkowe sploty", „Sztuka sznurka", „Nitką połączone", „Kreatywny upcykling".

Wieluń od kuchni, festiwal kół gospodyń wiejskich ziemi wieluńskiej - prezentacja lokalnych potraw, rękodzieła i strojów ludowych, prezentacja lokalnych produktów, organizacja konkursów i zabaw ludowych, warsztaty rękodzielnicze, pokazy tańców ludowych i występy lokalnych zespołów folklorystycznych.

Herbarium Hieronima z Wielunia - organizacja w powiecie wieluńskim konkursu na tradycyjny, tworzony rodzinnie zielnik inspirowany dziedzictwem Hieronima z Wielunia, wystawa pokonkursowa, warsztaty, których celem ma być przekazanie podstawowej wiedzy na temat tradycji zielarskich.

Folklor, tradycja, współczesność - warsztaty dla powiatu wieluńskiego - cykl 10 spotkań warsztatowych dla organizacji pozarządowych upowszechniających folklor związany z województwem i działających na terenie powiatu wieluńskiego. Warsztaty z rękodzieła, ale też zajęcia z emisji głosu potrzebne do przygotowania prasowej i radiowej wizytówki organizacji pozarządowej.

Dzieci poznają folklor i kulturę ziemi łódzkiej - cykl warsztatów rękodzieła ludowego w Łodzi i powiecie łowickim dla 200 dzieci, wystawa rękodzieła ludowego wykonanego przez dzieci.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi