Radne partnerskiego miasta Łubnie z wizytą w skierniewickim ratuszu

dsc06404mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. UM Skierniewice

Lyudmila Masko i Lidia Rizunenko, radne z partnerskiego miasta Łubnie, odwiedziły we wtorek (5.07) prezydenta Krzysztofa Jażdżyka. Wizyta naszych przyjaciół była związana z ogromnym wsparciem płynącym ze Skierniewic do pogrążonej wojną Ukrainy.

24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Od pierwszych dni wojny skierniewiczanie bardzo sprawnie rozpoczęli akcję – Skierniewice dla Ukrainy, uruchamiając szereg działań na wielu polach. W ekspresowym tempie Hala OSiR i poszczególne miejskie obiekty, zostały przekształcone w miejsca tymczasowego pobytu dla obywateli Ukrainy. Przy ul. Pomologicznej wyznaczono specjalne boksy, zaplecze kuchenne i sanitarne, zorganizowano testy i szczepienia, zapewniono stałą opiekę medyczną i psychologiczną, regularne posiłki i pomoc materialną oraz tymczasową pracę. Uczniowie poszli do skierniewickich szkół i przedszkoli. Uruchomiono centralny magazyn zbiórki, z którego korzystali przebywający w mieście Ukraińcy. Otwarte serca Skierniewiczan mieszkających na obczyźnie, pozwoliły zorganizować zbiórki m. in.: w Anglii, Francji, Holandii i Niemczech. Zebrane towary wysłano kilkoma transportami wgłąb Ukrainy, Nie można zapomnieć również o indywidualnych działaniach mieszkańców, którzy przyjęli setki gości pod swój dach i wielokrotnie z własnej woli pomagali na granicy polsko – ukraińskiej. Co ważne, ze Skierniewic płynęła konkretna pomoc, a za granicę wysyłano produkty i artykuły wcześniej zgłoszone przez władze poszczególnych samorządów, w tym partnerskiego miasta Łubnie.

5 lipca radne miasta Łubnie, Ludymila Masko i Lidia Rizunenko w imieniu całej społeczności i burmistrza podziękowały prezydentowi za sprawne działania Skierniewic w tych najtrudniejszych chwilach. 

- Te podziękowania są dla Skierniewiczan, którzy kolejny raz stanęli na wysokości zadania, udowadniając, że są zakochani w pomaganiu – powiedział prezydent. - Dziś wojna na Ukrainie to problem całego świata. Musimy być zjednoczeni. Nie ma przecież nic bardziej cennego niż zdrowie i życie ludzkie. Zapewniam, że Skierniewice w miarę możliwości, dalej będą pomagać obywatelom Ukrainy, w tym mieszkańcom partnerskiego miasta Łubnie – dodał samorządowiec. 

W trakcie spotkania prezydent poprosił radne o sporządzenie listy konkretnych rzeczy, niezbędnych mieszkańcom miasta Łubnie, a radne przybliżyły, jak obecnie wygląda sytuacja w obwodzie połtawskim. W spotkaniu uczestniczyły także sekretarz miasta Edyta Cieślak i naczelnik wydziału edukacji - Iwona Górniak.

Przypomnijmy, że współpraca między obydwoma miastami trwa nieprzerwanie od 15 lat. Zapoczątkowała ją wizyta delegacji ukraińskiej i jej udział w obchodach „Dni Narodów Europy i Świata – Ukraina" w maju 2007 roku. Skierniewice gościły wówczas, oprócz wicemera, także przedstawicieli ambasady Ukrainy w Polsce. Wspólne oświadczenie intencyjne, zapowiadające przyszłe partnerstwo, podpisano w tym samym roku, w czasie Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Z kolei umowę, zatwierdzającą współdziałanie w zakresie gospodarki, ochrony środowiska i wymiany kulturalnej, zawarto rok później w czasie wizyty przedstawicieli Skierniewic w mieście Łubnie.

źródło: UM Skierniewice