wersja testowa serwisu

Skierniewiccy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi

komputer-klawiatura

Policjanci ze Skierniewic otrzymują zgłoszenia o oszustwach przy użyciu komunikatora platformy OLX oraz przy użyciu programu Anydesk. Funkcjonariusze apelują, aby bezwzględnie chronić swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej.

Oszuści działający w internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli, prosząc o pożyczkę różnych kwot, wypłacanych przy użyciu kodu Blik. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności. Sprawcy podszywają się również pod pracowników banku, dzwonią do potencjalnych ofiar informując, że na ich koncie doszło do nieautoryzowanych transakcji. Następnie proszą o zainstalowanie dodatkowych oprogramowań takich jak na przykład Anydesk, dzięki którym uzyskują dostęp do naszego urządzenia. Przestępcy wysyłają również wiadomości tekstowe z linkami dotyczącymi rzekomo nieuregulowanej płatności za media lub dopłat do przesyłki pocztowej.

Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję

Skierniewicka policja prowadzi kilkadziesiąt postępowań dotyczących różnego rodzaju wyłudzeń internetowych w których pokrzywdzeni utracili od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pomysłowość przestępców jest praktycznie nieograniczona, więc warto zachować czujność przy potwierdzaniu wszelkich płatności.

źródło: KMP w Skierniewicach