wersja testowa serwisu

Skierniewice: 572 maturzystów rozpoczęło egzaminacyjny maraton

dsc_0316_00015klOWfqWibGpC785HlXs

8 czerwca punktualnie o godzinie 9:00, około 272 tysięcy maturzystów w całym kraju, w tym 572 ze Skierniewic rozpoczęło egzamin dojrzałości. Po raz pierwszy w historii matury odbywają się nie w maju, a w czerwcu.

Dezynfekcja rąk przed wejściem do szkoły, egzaminy w salach lekcyjnych zamiast auli, zachowanie przepisowych odległości między zdającymi, maseczki do momentu zajęcia miejsc, nowy termin czy w końcu brak egzaminów ustnych – to nowa rzeczywistość maturalna w dobie koronawirusa. W poniedziałek 347 uczniów z liceów oraz 225 techników przystąpiło do najważniejszego w swoim życiu egzaminu. Czy nowe terminy i zasady był przeszkodą dla zdających, sprawdziliśmy wśród uczniów Zespołu Szkół nr 3.

- Nowe zasady nie są dla nas przeszkodą. Najważniejsze, że wreszcie mogliśmy przystąpić do egzaminów. Najgorsza była ta niepewność, czy się w ogóle odbędą – opowiada Bartłomiej Krupa z jednej z klas maturalnych skierniewickiego Ekonomika. – Z jednej strony mieliśmy więcej czasu na naukę, ale z drugiej wymagało to od nas samodyscypliny i mobilizacji - dodaje. Był też lekki stres, ale nie brakowało dobrego humoru, a uśmiechy wyłaniały się nawet przez ochronne maski. – Stres jest, ale tylko spokój nas uratuje – żartowali przed wejściem na sale.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tegoroczny egzamin jest historyczny nie tylko ze względu na datę, ale również okoliczności. W całości będzie przeprowadzany w reżimie sanitarnym i z tego powodu odwołano obowiązkowe dotąd egzaminy ustne z języka polskiego i obcego (te odbędą się tylko dla 327 chętnych, którzy potrzebują ich do rekrutacji). Do egzaminów w sposób szczególny przygotowywały się też szkoły. W tym roku ławki w sali egzaminacyjnej należało ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. To sprawiło, że w szkołach matura będzie pisana w większej liczbie klas lekcyjnych, co wymaga także większej niż normalnie ilości członków komisji egzaminacyjnej.

Do matury mogą przystąpić tylko osoby zdrowe, nieobjęte kwarantanną. Każdy musi posiadać własne długopisy i przyrządy. Szkoła zadbała o środki do dezynfekcji i przestrzeganie reżimu sanitarnego. Aby uniknąć tworzenia się większych grup, uczniowie byli wpuszczani o innej porze, w kilku miejscach. Przed i po skończonym egzaminie każde stanowisko będzie dokładnie dezynfekowane, a wszystko zgodnie z zaleceniami sanepidu . Podobne zasady obowiązują we wszystkich placówkach w całym kraju (o wszystkich wytycznych możecie przeczytać TUTAJ).

Harmonogram egzaminów

Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszonym harmonogramem rozpoczęte 8 czerwca egzaminy potrwają do 24 czerwca. Maraton tradycyjnie rozpoczął język polski. W tym tygodniu na zdających czekają jeszcze; we wtorek, 9 czerwca matematyka, po południu - język łaciński i kultura antyczna; w środę 10 czerwca rano - język angielski na poziomie podstawowym, po południu - na poziomie rozszerzonym. Później maturzyści mają przerwę związaną z Bożym Ciałem i długim weekendem. Do egzaminów wrócą w poniedziałek 15 czerwca. Dalsza rozpiska poniżej.

8 czerwca (poniedziałek) - język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),
9 czerwca (wtorek) - matematyka (poziom podstawowy),
10 czerwca (środa) - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),
15 czerwca (poniedziałek) - filozofia i matematyka (poziom rozszerzony),
16 czerwca (wtorek) - biologia, WOS,
17 czerwca (środa) - chemia, informatyka,
19 czerwca (piątek) - geografia, historia sztuki,
24 czerwca (środa) - fizyka, historia.

Życzenia maturzystom przekazał prezydent Krzysztof Jażdżyk

Zobacz zdjęcia: