Skierniewice: Przed nami kolejne spotkanie w Mieście Kobiet

miasto_kobiet_ogolnemFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. UM Skierniewice

Wydarzenie po raz czwarty odbędzie się w Skierniewicach, w tym roku z wyjątkowym zapleczem merytorycznych i warsztatowych spotkań.

8 marca dajmy sobie czas, okażmy wsparcie, podzielmy się doświadczeniem i wiedzą, zajrzyjmy w głąb siebie - zachęcają inicjatorki skierniewickiego "Miasta Kobiet".

Pomysł "Miasta Kobiet" zrodził się w skierniewickim magistracie kilka lat temu z potrzeby głębszego wejrzenia w tematykę bliską kobietom. Do symbolicznego prezentu darowanego 8 marca dołożono inicjatywy wzbogacone o fachową wiedzę, rozmowy i kameralne spotkania. To idea, która w Skierniewicach, samorządzie realizującym autorski program Strefy Świadomych Emocji, trafiła na podatny grunt.

- Do tego projektu od początku podeszłyśmy bardzo osobiście. Nie chodziło o stworzenie nowego wydarzenia, a bardziej o skonstruowanie przestrzeni do dzielenia się wiedzą i wsparciem. To ważne, by na żywo spotkać osoby, które bardzo często inspirują nas prywatnie, na przykład autorki podcastów, pisarki czy dziennikarki - tłumaczy Katarzyna Krokocka z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Skierniewice.

W tym roku do "Miasta Kobiet" udało się zaprosić postacie wyjątkowe. Wśród prelegentek pojawią się m.in. dziennikarki Małgorzata Serafin i Agnieszka Jucewicz, fotografka Magdalena Rdest-Nowak czy Katarzyna Guzik - postać znana z mediów społecznościowych, która inspiruje tysiące kobiet do walki o lżejsze i zdrowsze życie.

Uzupełnieniem prelekcji będą spotkania warsztatowe organizowane w mniejszych grupach oraz artystyczne pokazy. Uczestniczki będą miały możliwość m.in. poznania zalet pisania terapeutycznego, tworzenia mapy myśli, obejrzenia pokazu powietrznej jogi czy zgłębienia tajników sensualnego tańca bachata. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku i koncertu skierniewickiej Voice Ekipy. Wydarzenie rozpocznie się 8 marca 2023 roku o godzinie 16:00 na terenie Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Szczegóły na temat wydarzeń dostępne będą m.in. na profilu społecznościowym facebook.com/kochamSkierniewice.

Miasto Kobiet 2023 - sylwetki prelegentek

Małgorzata Serafin - prezenterka telewizyjna, dziennikarka newsowa. Medialną przygodę rozpoczęła w Superstacji, następnie przez lata związana była z Telewizją Polską, prowadząc wywiady na antenie TVP1 oraz współtworząc poranne pasmo w TVP Info. Po kilkunastu latach pracy w mediach zmieniła swoje życie zostają fryzjerką. Dziś związana z grupą produkcyjną Sekielski Brothers Studio, gdzie prowadzi program "Farbowanie życia", do którego zapraszane są osoby po kryzysach psychicznych. Autorka podcastów dla magazynu "Zwierciadło". W styczniu 2023 roku wspólnie z Markiem Sekielskim napisała i wydała książkę "Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?" poświęconą w całości problemowi depresji.

Katarzyna Guzik - w sieci znana jako 100 kg Lżejsza. W trzy i pół roku bez operacji bariatrycznej, pomocy dietetyka i trenera schudła 100 kg. We wrześniu 2021 zdecydowała się opowiedzieć światu swoją historię, inspirując i zachęcając do walki o lepsze życie. Przekonuje, że droga do lżejszego ciała to nie zakazy i restrykcje, a szacunek do siebie i zrozumienie zasad funkcjonowania organizmu. Na oficjalnym profilu instagramowym obserwuje ją ponad 150 tysięcy osób.

Agnieszka Jucewicz - dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą", znana z pogłębionych wywiadów z polskimi i zagranicznymi psychologami, psychoterapeutami i psychiatrami. Autorka i współautorka książek o tematyce psychologicznej, m.in. Kochaj wystarczająco dobrze (z Grzegorzem Sroczyńskim), Czując. Rozmowy o emocjach oraz Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików (z Magdaleną Kicińską). W najnowszej książce pt. "Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego" autorka rozmawia z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego (m.in. depresji, schizofrenii, choroby- afektywnej dwubiegunowej, anoreksji, PTDS, zaburzeń lękowych). Jest też autorką książki dla dzieci pt. "Bajka o lęku", którą zilustrowała Marianna Sztyma.

Magdalena Rdest-Nowak - fotografka, pomysłodawczyni i autorka społecznej akcji "Zobacz więcej". Jest to cykliczny projekt fotograficzny poświęcony tolerancji, akceptacji, podkreślający ogromną rolę szacunku do drugiego człowieka. Jego druga edycja, która jest realizowana w 2023 roku, zaprezentuje 365 osób z 12 miast w Polsce, które borykają się z przewlekłymi chorobami. Magdalena Rdest-Nowak prezentuje nie tylko fotografie osób, ale przede wszystkim historie bohaterów. Wszystko po to, by jak sama podkreśla "rozumieć i widzieć, a nie tylko patrzeć". W 2023 roku Magdalena Rdest-Nowak założyła i stanęła na czelę Fundacji "Zobacz więcej".

Paulina Woźniak - psycholożka, trenerka warsztatów psychospołecznych. Na co dzień pracuje w Fundacji Atalaya w Warszawie z młodzieżą z pieczy zastępczej. Posiada ponad sześć lat doświadczenia zawodowego w pracy indywidualnej i grupowej. W pracę z drugim człowiekiem włącza wszystkie poznane podczas wielu szkoleń metody terapeutyczne. Ukończyła liczne kursy i szkolenia w kraju i zagranicą (Dania, Finlandia, Islandia, Węgry).

źródło: UM Skierniewice