Skierniewice: Rusza akcja "INTERESuj SIĘ MOVEMBER"

projekt_bez_nazwy_8mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
W Skierniewicach rusza kolejna akcja profilaktyczna. Tym razem skierowana jest ona do mężczyzn, przypominając, że prawdziwa męskość to troska o własne zdrowie.

Zapowiedź rozpoczęcia tej inicjatywy padła podczas piątego finału akcji "Jak Dbam, Tak Mam". Prezydent Krzysztof Jażdżyk zobowiązał się do podjęcia nowej misji, której celem miała być profilaktyka męskich nowotworów. Słowa nie pozostały jedynie w sferze obietnic - rusza akcja INTERESuj SIĘ MOVEMBER! Cel akcji jest jasny: przełamanie stereotypów, otwarta rozmowa na temat problemów zdrowotnych i promocja profilaktyki. To fundamenty, na których ma być zbudowana zdrowsza przyszłość dla mężczyzn mieszkających w Skierniewicach. "INTERESuj SIĘ MOVEMBER!" ma przypominać, że prawdziwa męskość to troska o własne zdrowie.

Akcja ma na celu nie tylko dostarczenie informacji, ale również skłonienie mężczyzn do konsultacji ze specjalistami. Anna Michalak ze skierniewickiego ratusza podkreśla, że chce wykorzystać doświadczenia z październikowych akcji skierowanych do kobiet, aby zachęcić mężczyzn do dbania o swoje zdrowie. Dlatego oprócz działań informacyjnych i wizerunkowych, trwają prace nad przygotowaniem pakietu bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Szczegóły poznamy niebawem.

MOVEMBER!

Historia akcji Movember ma swoje korzenie w Australii. Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów "moustache" (wąsy) i "November" (listopad). Od 1999 roku idea Movember rozprzestrzeniła się na całym świecie, stając się symbolem walki z męskimi nowotworami.

W Polsce kampania ta zdobywa coraz większe znaczenie, promując profilaktykę i wczesną diagnostykę. Edukacja na temat profilaktyki nowotworów męskich jest niezwykle istotna, szczególnie w obliczu alarmujących statystyk. Co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz aż 80% mężczyzn po 80 roku życia może zachorować na raka prostaty. To przerażające liczby, które podkreślają pilną potrzebę podjęcia działań profilaktycznych.

Jednak nie tylko rak prostaty stanowi problem. Rak jądra, choć charakteryzuje się stosunkowo dobrym rokowaniem, nadal jest tematem tabu. Ten rodzaj nowotworu dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn w wieku od 14 do 35 lat. Wielu z nich uważa, że rak to choroba starszych ludzi, ale to błędne przekonanie. To właśnie w młodym wieku można zachorować na nowotwór jądra, który jest najbardziej powszechnym typem nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestym rokiem życia.

źródło: UM Skierniewice