wersja testowa serwisu

Skierniewice: Usuń azbest z dotacją. Ruszył nabór wniosków

270589966_2223690861116193_6076825362103738825_nmFyZwmKjZlOE6tCTiHtf

Urząd Miasta zachęca mieszkańców do składania wniosków na usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających szkodliwy azbest ze swoich posesji.

Od początku lat 60. azbest był jednym z najpopularniejszych i najtańszych surowców do wyrobu materiałów budowlanych. Niestety okazało się, że każda stara płyta włóknowo – cementowa, nazywana kiedyś eternitem zawiera od 11 do 13% rakotwórczego azbestu, a materiały leżące na dachu, są szkodliwe dla naszego zdrowia i życia.

Podczas opadów atmosferycznych, deszcze wymywają z nich spoiwo cementowe, przez co wiązki włókien azbestu zostają odsłonięte, rozszczepiają się i uwalniają do środowiska. Im bardziej zniszczony jest dach, tym więcej włókien się ulatnia. Szczególnie niebezpieczne stają się podczas usuwania z dachu starych płyt azbestowych, które się łamią i kruszą. Włókna azbestowe pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka, są bowiem czterokrotnie cieńsze od włosa. Wdychane z powietrzem do płuc stanowią ryzyko poważnych chorób.

Wnioski można składać do końca roku 2022

Samorząd kolejny już raz zachęca mieszkańców do składania wniosków na usuwanie tych niebezpiecznych materiałów. O udzielenie dotacji z terenu miasta mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wzory wniosku, umowy oraz informacji o produktach zawierających azbest udostępnia referat Ochrony Środowiska skierniewickiego ratusza mieszczący się w budynku przy ul. Senatorskiej 12 pok. nr 119 i 120. Dokumenty można tez pobrać w załącznikach poniżej.

Uzupełnione dokumenty należy składać w Urzędzie Miasta Skierniewice ul. Rynek 1, parter pokój nr 2 – punkt obsługi interesanta od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

Warto dodać, że wszystkie wyroby azbestowe muszą być usunięte do 2032 roku.

Pliki do pobrania
źródło: UM Skierniewice