Skierniewice z kolejną unikatową Kartką Bożonarodzeniową

folder_a6-page-006_1klOWfqWibGpC785HlX_20201208-183707_1

Miejski ratusz po raz drugi podjął współpracę z artystami Galerii - Pracowni 105, która działa przy SOSW w Skierniewicach. Efektem jest zestaw unikatowych świątecznych kartek, które trafią do mieszkańców oraz instytucji współpracujących z ratuszem.

Efektem działań jest zestaw unikatowych świątecznych kartek, które trafią do mieszkańców oraz instytucji współpracujących z Urzędem Miasta.

Idea zapoczątkowana w ubiegłym roku spotkała się z wyjątkowo pozytywnym odbiorem. Jej efektem było nie tylko stworzenie unikatowej karty, ale także promocja skierniewickich artystów. Współpraca kontynuowana w obecnym roku zaowocowała serią kolejnych pięciu kartek. Autorami prac są niepełnosprawni artyści, którzy tworzą w ramach Galerii - Pracowni 105: Piotr Traczyk, Daniel Bryła, Łukasz Górski, Milena Maciaszek oraz Anna Kowalska. Opiekunem grupy jest Dariusz Zdrojewski.

- Miejska karta świąteczna stwarza szczególną okazję, aby za pomocą tych wyjątkowych prac wysyłać w świat dobre słowo, nadzieję i ciepło – jakże potrzebne w tych niespokojnych czasach. Zwracam się zatem do Państwa z gorącą prośbą i jednocześnie zachętą, aby rozwijać piękną tradycję pisania życzeń do bliskich, jak również do osób samotnych, chorych i skrzywdzonych – tych, którzy przeżywają obecnie chwile trudne i pełne zwątpienia - podkreśla Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Galeria – Pracownia 105 od lat stanowi miejsce spotkań młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w ramach zajęć kształtujących kreatywność, godzin arteterapeutycznych oraz warsztatów dla absolwentów. Grupa absolwentów to uznani w Polsce artyści Art Brut, wielokrotni laureaci cenionych konkursów, takich jak: bydgoski Konkurs Malarski im T. Ociepki czy Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Ich prace znajdują się w zbiorach muzeów i w prywatnych kolekcjach. Uczestnicy zajęć w klimacie twórczej swobody rozwijają indywidualne formy wypowiedzi, poszukują własnych środków ekspresji, realizują swoje malarskie wizje. Wśród technik plastycznych dominuje ulubiony przez młodzież pastel olejny, ale podopieczni równie chętnie malują temperami, rysują ołówkami, kredkami i flamastrami. Twórczość plastyczna osób niepełnosprawnych intelektualnie zaspokaja ich potrzebę działania, jest wizualizacją nagromadzonych emocji, próbą uporządkowania i zrozumienia świata oraz źródłem radości i satysfakcji.
Autorzy tegorocznych kartek:

PIOTR TRACZYK

Absolwent Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach. Aktywność artystyczną kontynuuje w Pracowni 105. Obraz jest dla Piotra bardzo ważną formą ekspresji i komunikacji. W pracach podejmuje różne tematy, które w trakcie malowania zmieniają się w abstrakcyjną kompozycję, złożoną z płaskich, intensywnych plam barwnych. Pracuje szybko, bez poprawek, kierując się malarską intuicją. Jest laureatem licznych konkursów malarskich, m.in.: XI Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (I miejsce ex aequo w kategorii dzieci i młodzież), XII Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (I miejsce w kategorii dzieci i młodzież), IX Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. T. Ociepki w Bydgoszczy (wyróżnienie), X Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. T. Ociepki w Bydgoszczy (wyróżnienie). Prace Piotra Traczyka znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

DANIEL BRYŁA

Do momentu ukończenia szkoły zainteresowania plastyczne rozwijał w pracowni SOSW. Obecnie uczestniczy w zajęciach Pracowni 105. Ulubionymi tematami jego malowideł są przyroda i architektura. Artysta tworzy w technice pasteli olejnych. Wypracował własny linearny styl obrazowania. Bierze udział w konkursach i wystawach. Jest laureatem IX Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. T. Ociepki w Bydgoszczy (wyróżnienie) i X Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. T. Ociepki w Bydgoszczy (wyróżnienie).

ŁUKASZ GÓRSKI

Absolwent Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach. Zainteresowania plastyczne kontynuuje na zajęciach Pracowni 105. Obrazy zaczyna od malowania czarną farbą grubego konturu, który wypełnia płaskimi plamami tłustych pasteli. W obrazach ciągle powraca do prostych, ulubionych motywów (drzew, ptaków, domów). Bierze udział w konkursach i wystawach. Jest laureatem XII Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (wyróżnienie w kategorii malarstwo), VII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. T. Ociepki w Bydgoszczy (wyróżnienie), a także IX edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora" (wyróżnienie).

MILENA MACIASZEK

Do momentu ukończenia szkoły zainteresowania plastyczne rozwijała w pracowni SOSW, gdzie wypracowała oryginalny sposób wypowiedzi malarskiej. Obrazy buduje z bardzo małych plamek barwnych. Bierze udział w konkursach i wystawach. Jest laureatką wielu konkursów malarskich, m.in.: IX Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (III miejsce w kategorii dzieci i młodzież), X Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (wyróżnienie w kategorii malarstwa), XI Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (III miejsce w kategorii malarstwo), XII Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (III miejsce w kategorii malarstwo), VIII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. T. Ociepki w Bydgoszczy (wyróżnienie).

ANNA KOWALSKA

Absolwentka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach. Zainteresowania plastyczne kontynuuje na zajęciach Pracowni 105. Ulubionym tematem prac Ani jest przyroda. Prace wykonuje w technice pastelu olejnego w charakterystyczny, indywidualnie wypracowany sposób budując plamy barwne. Jest laureatką X Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (I miejsce ex aequo i wyróżnienie w kategorii dzieci i młodzież).

źródło: UM Skierniewice