Skierniewickie obchody Święta Wojska Polskiego. Sprawdź program uroczystości

dsc_0714_00020mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. Urząd Miasta Skierniewice

15 sierpnia tradycyjnie już zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach związanych ze Świętem Wojska Polskiego. Jak zawsze w Skierniewicach nie zabraknie wojskowych atrakcji.

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest rokrocznie 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Tegoroczne obchody tradycyjnie zainauguruje uroczysta msza święta w intencji polskich sił zbrojnych w kościele garnizonowym o godz. 11:00. W południe oficjalne delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na placu św. Jana Pawła II. Następnie grupy rekonstrukcyjne przemaszerują na teren Muzeum Historycznego, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości pod hasłem - VII Skierniewickiego Spotkania z Historią z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. O tym czego możemy się spodziewać zapytaliśmy dyrektorkę placówki, Agatę Niedziółkę.

- Spotkanie rozpocznie przemarsz i pokaz grup rekonstrukcyjnych. Na wszystkich zwiedzających będą czekały też dwie wystawy: „Bitwa Warszawska Stulecie Zwycięstwa" i „Żołnierze Garnizonu Skierniewickiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921". W programie nie zabraknie także: spotkania autorskiego, tym razem z Janek Krzyżewskim, autorem książki „Osiem uderzeń dzwonu Józefa, a także autorskiego oprowadzenia po wystawach – zachęca kierowniczka Muzeum. - W związku z zagrożeniem epidemicznym należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Obowiązuje zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz zachowywanie odstępów miedzy osobami – przypomina Agata Niedziółka. Dodajmy, że wystawy zrealizowano w ramach projektu „Skierniewiczanie dumni z Niepodległej". Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920".

PROGRAM:

(Kościół Garnizonowy / Plac św. Jana Pawła II)
11:00 Uroczysta Msza Św. w Kościele Garnizonowym
12:00 Złożenie Kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości na placu św. Jana Pawła II
12:45 Przemarsz Grup Rekonstrukcyjnych do Muzeum

Muzeum
13:30 Pokazy grup rekonstrukcyjnych
14:00 Otwarcie wystawy „Bitwa Warszawska Stulecie Zwycięstwa"
14:30 Otwarcie wystawy „Żołnierze Garnizonu Skierniewickiego w wojnie polsko- bolszewickiej 1919-1921"
15:30 „Osiem uderzeń dzwonu Józefa"- spotkanie autorskie z Janem Krzyżewskim
16:30 Pokazy grup rekonstrukcyjnych
17:00 Oprowadzanie autorskie po wystawach
17:30 Pokazy grup rekonstrukcyjnych

źródło: UM Skierniewice