Najważniejsze wideo w esk24

Skierniewiczanie pamiętają o Bohaterach Bitwy Warszawskiej!

dsc05070mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. UM Skierniewice

14 sierpnia rozpoczęto skierniewickie obchody Święta Wojska Polskiego. Na Placu Dworcowym pod pomnikiem "Przed Bitwą Warszawską - Skierniewice 1920-2020" władze miasta w asyście służb mundurowych złożyły kwiaty, oddając hołd Bohaterom Bitwy Warszawskiej.

W uroczystościach wzięła udział wiceprezydent Skierniewic Iwona Górniak, która w asyście straży miejskiej złożyła kwiaty i oddała hołd bohaterom tamtych dni. Na Placu Dworcowym nie zabrakło też Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach ppłk Piotra Mitkowskiego oraz Szefa Sekcji Promocji i Współpracy WCR ppor. Patryka Gołębiewskiego. Historię tamtych dni przybliżył historyk i radny miejski Piotr Paradowski.

Przypomnijmy, że pomnik „Przed Bitwą Warszawską Skierniewice 1920-2020" jest wspomnieniem międzynarodowej współpracy Polski, Węgier, Francji i Ukrainy, która miała decydujący wpływ na losy świata w latach 1919 - 1920, a więc w czasach wojny polsko-bolszewickiej.

Przedstawione na nim postacie Józefa Piłsudskiego, premiera Węgier Pála Telekiego, naczelnego atamana wojsk ukraińskich i prezydenta Ukrainy w latach 1919-1921 Symona Petlury oraz Charles'a de Gaulle'a, uosabiają narody Europy, które solidarnie pomogły Polsce walczącej z Rosją.

Pomnik przypomina także o ówczesnym sojuszu polsko-ukraińskim, dzięki któremu 20 tys. ukraińskich żołnierzy walczyło razem z Polską oraz o wsparciu doradczym, jakiego udzieliła Polsce Francja i roli samego Charles'a de Gaulle'a, który w lipcu i sierpniu 1920 roku został wcielony do polskiej jednostki bojowej.

Nawiązuje bezpośrednio do wydarzenia, które miało miało wpływ na przebieg Bitwy Warszawskiej. 12 sierpnia 1920 r. na dworzec kolejowy w Skierniewicach wjechała pierwsza lokomotywa ciągnąca wagony ze skrzyniami pełnymi amunicji, które przybyły z Węgier. Sojusznik przekazał łącznie miliony naboi, amunicję artyleryjską, tysiące karabinów i inny sprzęt wojskowy, uzupełniając będące na wyczerpaniu polskie zapasy.

Najważniejsze przesłanie pomnika to wdzięczność Polski wobec Węgrów, Ukraińców i Francuzów, którą podkreślono poprzez zapisanie inskrypcji na pomniku w każdym z czterech języków.

15 sierpnia Święto Wojska Polskiego

Przypominamy, że już w najbliższy czwartek będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego. Punktualnie o godz. 11:00 w kościele garnizonowym odbędzie się uroczysta msza święta. W południe pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Jana Pawła, oficjalne delegacje złożą kwiaty. Zachęcamy do udziału w obchodach. O szczegółach wydarzenia informowaliśmy [TUTAJ].

źródło: UM Skierniewice