wersja testowa serwisu

Terytorialsi odbyli nocne szkolenie ze sprzętem ratowniczym

210227ide364

Ostatni weekend lutego był intensywny dla żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i minął pod znakiem szkoleń. Po raz pierwszy odbyły się ćwiczenia wieczorno-nocne, gdzie w warunkach o ograniczonej widoczności żołnierze wyposażeni w ciężki sprzęt wydobywczy mieli za zadanie odnaleźć i uwolnić z wraku poszkodowanych i ewakuować ich w bezpieczne miejsce.

Szkolenie miało na celu sprawdzenie, w jaki sposób należy posługiwać się ciężkim hydraulicznym sprzętem ratowniczym Lukas w warunkach nocnych. Terytorialsi przećwiczyli użycie specjalistycznego sprzętu do utworzenia dostępu do poszkodowanego uwięzionego we wraku pojazdu. Dodatkowym utrudnieniem było przeprowadzenie zajęć o zmroku, gdzie żołnierze, nie mając dodatkowego oświetlenia korzystali z urządzeń noktowizyjnych. 

- Mieliśmy okazję sprawdzić, jak operuje się sprzętem hydraulicznym przy użyciu noktowizji i jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa przy pracy z takim urządzeniem oraz doskonaliliśmy umiejętności ewakuacji poszkodowanych w trudnych warunkach. Szukaliśmy także nowego zastosowania dla sprzętu, który mamy na wyposażeniu batalionu – powiedział st. kpr. Robert Słonina z 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza.

Działalność szkoleniowa żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywa się równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi. Terytorialsi nieustannie wspierają służby medyczne w walce z pandemią, m. in. wykonują wymazy, wydzielają mobilny zespół szczepienny, dowożą seniorów na szczepienia, transportują żywność i środki ochrony osobistej.

- Musimy być gotowi do wsparcia społeczeństwa i służb ratowniczych w różnych sytuacjach – dodaje st. kpr. Słonina.

Zobacz zdjęcia: