TotalEnergies inauguruje działanie Głuchów II – swojej drugiej farmy wiatrowej w Polsce. Budowa farmy rozpoczęła się w 2023 roku, a firma Vestas Poland dostarczyła i uruchomiła 10 turbin wiatrowych.
Głuchów II, o mocy 20 megawatów (MW), zwiększa łączną moc przyłączoną do sieci do 40 MW, wraz z pierwszą farmą wiatrową Głuchów I. Inwestycja ta pozwoli zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną około 20 000 gospodarstw domowych oraz zmniejszy emisję CO₂ o około 37 000 ton rocznie. Farma wiatrowa Głuchów II stanowi kolejny ważny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.
– Cieszymy się, że możemy wspierać Polskę w dążeniu do wzmocnienia suwerenności energetycznej i transformacji w kierunku czystej energii, szczególnie że rodzimy rynek nadal w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych, w tym na węglu – komentuje Magdalena Sobczyńska, Head of Asset Management w TotalEnergies Renewables Services Poland. – Farma wiatrowa Głuchów to również wyraz zaangażowania TotalEnergies w rozwój działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii w Polsce – dodaje Sobczyńska.
TotalEnergies i odnawialne źródła energii w Polsce
TotalEnergies ma ambitne plany rozwoju w Polsce. Oprócz energetyki wiatrowej firma weszła na polski rynek fotowoltaiki w 2023 roku, nabywając sześć farm słonecznych o łącznej mocy 200 MW, w tym dwa projekty aktualnie rozwijane w Głuchowie. Po niedawnym przejęciu grupy VSB TotalEnergies umacnia także swoją obecność w Polsce, dysponując portfelem odnawialnych źródeł energii o mocy 84 MW – w eksploatacji lub w budowie.
W tej chwili w gminie Głuchów funkcjonują trzy farmy wiatrowe. Dwie z nich należą do TotalEnergies, a trzecie - do PGE. Na każdej z farm wybudowanych przez TotalEnergies pracuje po 10 turbin wiatrowych. Funkcjonowanie farm wiatrowych na terenie gminy Głuchów to przychód dla budżetu tego samorządu z tytułu podatku od infrastruktury. Farmy Głuchów I i Głuchów II to około 1 700 000 złotych rocznie wpływu do budżetu, natomiast farma należąca do PGE przynosi około 900 000 złotych rocznie. Warto dodać, że od 2018 roku podatek nie uległ podwyżce, dotyczy to nie tylko gminy Głuchów, ale wszystkich samorządów w Polsce.