wersja testowa serwisu

W Skierniewicach ponownie wymienisz stare urządzenia na roślinę do sadzenia

es_remondis_plakat_2021_2mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf

19 czerwca w godz. 9.00-14.00 odbędzie się kolejna akcja pod hasłem „Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia". Zbiórka będzie miała miejsce przy ulicy Rawskiej 58 (parking żłobka miejskiego Iskierka).

Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie otrzyma punkty, a te wymieni na wybrane sadzonki roślin. Im więcej punktów zgromadzi, tym większy będzie miał wybór roślin: Borówka amerykańska, Śliwa Dziecięca, Trzmielina, Barbula kladońska, Weigela, Berberys , Pigwowiec, Róża pnąca, Kalina bodnateńska, Pernecja chilijska, Kalmia, Rhododendron, Hibiskus, Magnolia to tylko niektóre z dostępnych podczas zbliżającej się zbiórki gatunków roślin.

Sadzonki roślin są eko-nagrodą za prawidłową postawę i wzorowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami.

Najważniejszy jest jednak aspekt edukacyjny, czyli uświadamianie mieszkańców, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób. Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie.

Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów.

Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.

Co do zbiórki w Skierniewicach, która stała się już tradycją można śmiało powiedzieć, że z roku na rok rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz liczniej korzystają z tej możliwości pozbycia się elektrośmieci. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 25 ton elektroodpadów i ponad tonę baterii oraz rozdać ponad 1400 sadzonek roślin. To wszystko jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców oraz rosnącej świadomości ekologicznej. Dodatkową motywacją dla uczestników akcji jest przyjemność, jaką daje pielęgnowanie roślin, które otrzymali w zamian za przyniesione elektroodpady.

Wielu z uczestniczących w akcji mieszkańców zbiera cały rok elektroodpady i czeka z niecierpliwością na taką możliwość prawidłowego rozstania z tego typu odpadami. Wielu rodziców przychodzi z dziećmi, dzięki czemu od najmłodszych lat poznają one zasady selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo motywuje do organizowania tego typu akcji, jak widać bardzo potrzebnych mieszkańcom Skierniewic i okolic.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych. Jeśli masz w domu, garażu, strychu zużyty sprzęt (lodówka, telewizor, kuchenka, komputer, elektronarzędzia, drobny sprzęt AGD itp.) lub zużyte baterie zrób coś pożytecznego dla środowiska : Nie chomikuj – przekaż je w dobre, nieprzypadkowe ręce! Oddaj zużyty sprzęt do recyklingu!

źródło: UM Skierniewice