Wsparcie dla par, które marzą o narodzinach dziecka

AST5111

Specjaliści z Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza w Łodzi pomagają parom spełnić marzenie o rodzinie. Na realizację ogólnopolskiego programu wykrywania i leczenia niepłodności Samorząd Województwa Łódzkiego wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przeznaczyły przeszło milion złotych. To wielka szansa dla wszystkich, którzy do tej pory bezskutecznie starali się o dziecko i napotykali na trudności.

Badania i leczenie są bezpłatne, a Ośrodek Szpitalny im. M. Madurowicza w Łodzi dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem. Nie ma znaczenia wiek, ani to czy para jest małżeństwem. Do programu mogą zgłaszać się osoby z wcześniej niezdiagnozowaną niepłodnością. Ośrodek zapewnia pacjentom profesjonalną opiekę. W jednym miejscu pary mają dostęp do kompleksowego i skoordynowanego leczenia niepłodności - to aż 154 bezpłatnych świadczeń, w tym szereg badań diagnostycznych i leczniczych, których wykonanie prywatnie jest bardzo kosztowne.

- Niepłodność nie jest wyrokiem. Pacjenci muszą przede wszystkim podjąć decyzję, żeby zgłosić się do naszej poradni. My przeprowadzamy dokładną diagnostykę, zarówno kobiety, jak mężczyzny– podkreśla dr n. med. Katarzyna Orłowska, ginekolog z Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza w Łodzi. - W większości przypadków udaje się nam odnaleźć przyczynę niepłodności i wtedy możemy pomóc takiej parze.

Program leczenia i wykrywania niepłodności realizowany jest w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi przy ul. Wileńskiej 37 od kwietnia tego roku. Placówka jest częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi. Ministerstwo Zdrowia przyznało szpitalowi status Centrum Zdrowia Prokreacyjnego.

- Pierwsza wizyta jest wizytą kwalifikacyjną. Polega na zebraniu dokładnego wywiadu o stanie zdrowia obojga partnerów. Lekarz zleca wtedy badania wstępne. Są to badania laboratoryjne: hormonalne, obrazujące ogólny stan zdrowia i mężczyzny i kobiety. Przeprowadzone zostaje USG narządu rodnego u kobiety, USG jąder u mężczyzny, badanie nasienia. Przy kobietach po stratach ciąż przeprowadzamy badania w kierunku trombofilii - opowiada dr n. med. Katarzyna Orłowska.

Każdą parą opiekuje się lekarz-koordynator, który wręcz prowadzi „za rękę": kieruje na badania i konsultacje, informuje o przygotowaniu i przebiegu badań, monitoruje postępy leczenia oraz jego rezultaty.

- Na drugiej wizycie omawiamy zlecone wcześniej badania laboratoryjne, wydajemy skierowania na konsultacje endokrynologiczną, andrologiczną, psychologiczną, urologiczną, jak również zlecamy konieczne badania obrazowe: histeroskopie, laparoskopie. Diagnozujemy endokrynologiczne przyczyny niepłodności, takie jak choroby tarczycy, niedoczynność, nadczynność tarczycy, zaburzenia autoimmunologiczne, choroby nadnerczy, podwzgórzowe przyczyny braku miesiączki. Podchodzimy indywidualnie do każdej pary - mówi dr n. med. Monika Głuchowska, ginekolog- endokrynolog z Ośrodka Szpitalnego im. Madurowicza w Łodzi. – Bardzo potrzebne są konsultacje z psychologiem i zlecamy je u każdej z par. Problem niepłodności jest bardzo złożony. Może mieć przyczyny nie tylko fizyczne, ale również psychiczne.

Do programu zarejestrować się można pod numerem telefonu 724 722 243. Zachęcamy wszystkie pary, które starają się o zajście w ciążę, do bezpłatnej diagnostyki i podjęcia leczenia w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi.