Wybory 2023 - Na kogo powinniśmy zagłosować? Sprawdź sugerowanych kandydatów

Wybory 2023 - Na kogo powinniśmy zagłosować? Sprawdź sugerowanych kandydatów

Cisza wyborcza zaczyna się już o północy. Od tego czasu wszelka agitacja wyborcza jest surowo zabroniona. Wielu z nas wie, którą partię poprze w najbliższą niedzielę. Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia - na którego kandydata z listy oddać swój głos?

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym powinniśmy kierować się jest pochodzenie kandydata, a tym samym znajomość problemów i potrzeb lokalnych społeczności.

Nie jest tajemnicą, że osoby, które do naszego regionu mają podejście jak do swoje podwórko, będą traktowały z dużym priorytetem i z zaangażowaniem podejdą do jego rozwoju.

Drugim kryterium, jest doświadczenie kandydata w polityce i samorządzie. Jak doskonale wiemy, ta dziedzina nie jest dla każdego. Trzeba wiedzieć jak poruszać się w tematach politycznych i posiadać dobre relacje z osobami, które mogą nam pomóc w wielu sprawach.

Dokonując wyboru w najbliższą niedzielę, stojąc w kabinie przed kartą do głosowania, zastanówmy się, czy wybór tzw. "jedynki" na liście, która najczęściej jest wstawiona z Warszawy, która nie zna kompletnie naszej małej, lokalnej społeczności, czy to jest wybór, który przełoży się na nasze korzyści?

Oczywiście, że nie. "Jedynki", podobnie jak i dwa kolejne miejsca są zazwyczaj z nadania partyjnego i z dość dużym prawdopodobieństwem spotkanie wyborcze będzie ostatnim momentem, w którym ujrzymy te osoby w naszym mieście.

Dlatego postaw na osobę, która jest stąd. Z naszego miasta, gminy, regionu. Której będzie chciało się działać dla lokalnej społeczności i która najzwyczajniej będzie miała interes w tym, aby zrobić coś dobrego "dla swoich".

Poniżej sugerujemy osoby, na które naprawdę warto postawić. Na które warto zagłosować, mając niemalże pewność, że gdy uzyskają mandat, będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony, angażując i odwdzięczając społeczeństwu za okazane zaufanie.

Poniżej kandydaci z różnych ugrupowań politycznych.

Paweł Sałek, miejsce numer 4

Absolwent studiów podyplomowych „Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych" prowadzonych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Szkołę Główną Handlową. Autor lub współautor wielu opracowań naukowych, raportów i artykułów dotyczących wykorzystania postanowień Konwencji Klimatycznej ONZ, instrumentów Protokołu z Kioto oraz Porozumienia Paryskiego dla rozwoju Polski.

Ukończył International MBA – program prowadzony przez Centre for Management Training na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium „Relacje międzynarodowe i dyplomacja" w Instytucie Nauk o Polityce w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Instytucie Badawczym Leśnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym obronił doktorat z zakresu akumulacji węgla gruntów porolnych oraz mitygacji skutków zmian klimatu przez ekosystemy leśne.

W latach 2002–2004 był Zastępcą Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Skierniewicach. Następnie był Dyrektorem Zarządu Oczyszczania Miasta st. Warszawy (2004–2006).

Radny Gminy Maków (powiat skierniewicki) w kadencji 2002–2006 oraz Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego w kadencji 2018-2023.

W latach 2005–2007 członek gabinetu politycznego Ministra Środowiska prof. Jana Szyszko. W tym okresie zorganizował i był pierwszym kierownikiem Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji w Instytucie Ochrony Środowiska (obecnie: Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami). Po 2007 r. pracował jako główny specjalista w Krajowym Centrum Inwentaryzacji Emisji.

W okresie 2009–2015 Wiceprezes Zarządu – Dyrektor ds. techniczno–eksploatacyjnych w Radomskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej RADPEC SA w Radomiu.

Przed objęciem funkcji Doradcy Prezydenta RP pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Pełnomocnika Rządu ds. polityki klimatycznej w rządzie Premier Beaty Szydło i Premiera Mateusza Morawieckiego.

W Kancelarii Prezydenta RP zajmuje się sprawami ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Marek Sarwa, miejsce numer 9

Absolwent Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt na Akademii Rolniczej w Lublinie kierunek zootechnika. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Fundusze Unii Europejskiej na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskał tytuł Specjalisty Unijnych Programów w Rolnictwie w Szkole Kadr Bankowych, organizowanych przez MRiRW, Absolwent studiów MBA w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Zastępca Dyrektora KOWR OT Łódź pełni od marca 2019 r., poprzednio Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

  • Członek Zarządu Wojewódzkiego Solidarności RI
  • Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. analiz szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich w woj. Łódzkim

• Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi

• Ekspert - Członek grupy roboczej - Twinning Project PL2006 IBAG 01 Polska – Francja w zakresie produkcji zwierzęcej

  • Wieloletni pracownik ARiMR
  • Od 2002: Delegat Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
  • 2007-2015 Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Opocznie
  • 2010-2014 Radny Gminy i Miasta Drzewica
  • 2014-2018 Członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego, Radny Powiatowy.
  • 2008-2015 Członek Powiatowej Rady Zatrudnienia w Opocznie.

Ewelina Skorupa, miejsce numer 12

Ukończyła studia magisterskie na kierunku historia sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz studia podyplomowe z administracji i zarządzania dla kadry kierowniczej administracji publicznej na Wydziale Prawa i Administracji tejże uczelni.

Zawodowo związana z sektorem kultury.

Działaczka społeczna i polityczna.

Od 2015 r. związana z Polskim Stronnictwem Ludowym. Od 2017 r. sprawuje funkcję prezesa Forum Młodych Ludowców Województwa Łódzkiego. Wiceprezes organizacji PSL w Łodzi.