wersja testowa serwisu

[ZDJĘCIA] Szukali szczątków dzików na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Znamy powody i efekty działań

84924259_1313265465513074_1061531193322766336_o

W sobotę, 1 lutego na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, leśniczy, myśliwi, pracownicy wojewódzkiej i powiatowej inspekcji weterynaryjnej, straży łowieckiej Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej - w sumie ok 80 osób, przeszukali lasy w poszukiwaniu szczątków dzików.

W jakim celu dokonuje się przeszukiwań?
Na ASF chorują tylko świnie, dziki i świniodziki. Wirus może być przenoszony przez inne zwierzęta (na sierści, piórach) ale one na ASF nie zachorują. Podobnie człowiek, może przewlec wirus na ubraniu, butach czy kołach pojazdów, ale nie stanie się jego rezerwuarem. Dzik chorując, a w konsekwencji zdychając na ASF nie tylko roznosi chorobę, ale powoduje, że zwiększa się ilość wirusa w środowisku, dlatego tak ważne jest eliminowanie zwierząt chorych oraz usuwanie ich szczątków.

W sobotę znalezione zostały kości dzika, którego powodem zgonu raczej nie był ASF (szczątki pochodziły najpewniej co najmniej sprzed roku, były rozwleczone przy głównym trakcie, a zwierzę chore na ASF raczej idzie w gęstwinę i tam zdycha) mimo to zostały zebrane i wysłane do badania.

W sobotę, na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego żołnierze, myśliwi i leśniczy przeszukali około 7 kilometrów kwadratowych lasu, w poszukiwaniu padłych dzików. Podczas wizyty zademonstrowano również procedurę dezynfekcji osób, które przebywały w zagrożonym przez ASF terenie.

info: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego / Łódzki Urząd Wojewódzki