Zduńskowolanie oszukani metodą na zakup akcji PKN Orlen!

Zduńskowolanie oszukani metodą na zakup akcji PKN Orlen!
Orlen

Dwaj zduńskowolanie, nie znając realiów rynku inwestycyjnego, postanowili kupić akcje PKN Orlenu. Dali się oszukać obietnicom szybkiego zysku. Przekazali oszustom swoje dane, również do konta bankowego. Teraz są straty i nie ma zysku.

Na portalach społecznościowych, można znaleźć ogłoszenia, dotyczące możliwości szybkiego zysku dzięki inwestowaniu w budowanie nowych stacji paliw PKN Orlen. Wystarczy się dobrze przyjrzeć by zauważyć, że użyte w tekście logo, nie jest oryginalnym wzorem loga PKN Orlen, a jest jedynie podobne do oryginału. Klikając w ogłoszenie, nie zostajemy przekierowani na oficjalną stronę PKN Orlen, ale na stronę podobną, stworzoną przez cyberprzestępców.

3 sierpnia 2022 roku, do zduńskowolskiej komendy przyszedł mieszkaniec tego miasta. Złożył zawiadomienie, że został oszukany podczas dokonywania zakupu akcji PKN Orlen. W czasie rozmowy ze zduńskowolaninem okazało się, że nigdy wcześniej nie kupował akcji, nigdy nie inwestował w taki sposób pieniędzy, nie miał w tym żadnego doświadczenia. 29 lipca 2022 roku wszedł w link jaki mu się pojawił w ogłoszeniu, dotyczącym możliwości zakupu akcji PKN Orlen. Otworzyła się ankieta, gdzie mężczyzna wpisał wszystkie swoje dane. Wkrótce, na numer telefonu zduńskowolanina (podał go razem ze swoimi danymi w ankiecie), zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako „analityk finansowy". Był to oczywiście oszust, który namawiał do wpłacenia pieniędzy w kwocie 900 i mamił wizją szybkiego zysku. Poinformował, że za kilka dni skontaktuje się ze zduńskowolaninem inny analityk finansowy z PKN Orlen. 1 sierpnia 2022 roku, do zawiadamiającego zadzwonił inny „analityk" i poprosił o dane z dowodu osobistego, a także zaproponował zainstalowanie na telefonie aplikacji typu "zdalny pulpit", która miała rzekomo poprawić komunikację między rozmawiającymi, a tak naprawdę była aplikacją do przejęcia kontroli nad telefonem zduńskowolanina.

Cyberoszuści wykorzystują taki program do przejmowania kontroli nad telefonem lub komputerem i wyprowadzają pieniądze z kont pokrzywdzonych. Niestety, ci zaślepieni łatwym zyskiem tracą czujność i za namową oszusta, instalują takie oprogramowanie w swoich urządzeniach. To prowadzi do tego, że oszuści wypłacają z konta wszystkie oszczędności.

W ciągu tygodnia, do zduńskowolskiej komendy zgłosiło się dwóch mężczyzn, którzy dali się oszukać w taki sposób. Dlatego też przestrzegamy przed oszustami, bo pokusa szybkiego zysku zawsze powinna wzbudzać naszą czujność.

Uwaga:

-nigdy nie instaluj na swoich urządzeniach nieznanych programów, aplikacji

-nie daj się skusić wizją szybkiego zysku

-nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji

Na stronie internetowej PKN Orlen: Ostrzeżenie przed oszustwami (orlen.pl) jest napisane : „PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy.

1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.

2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.

3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.

4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.

5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.

6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.

7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem."

Źródło: KPP Zduńska Wola