wersja testowa serwisu

Zmarł ks. Leszek Niewiadomski, jedyny w Polsce pustelnik diecezjalny

Zmarł ks. Leszek Niewiadomski, jedyny w Polsce pustelnik diecezjalny

W piątek, 9 października 2020 r. w wieku 50 lat i 26. roku kapłaństwa zmarł ks. dr Leszek Niewiadomski, jedyny w Polsce pustelnik diecezjalny. Swoje odosobnione życie wiódł w Eremie Maryi w Miasteczku Krwi Chrystusa w Chrustach, koło Rawy Mazowieckiej.

Wielu łowiczan znało ks. Leszka. Przez wiele lat był on rezydentem w parafii katedralnej. Często odprawiał Msze Święte w kościele pw. Świętego Leonarda i Małgorzaty. Prowadził również spotkania z młodzieżą w ramach grupy Młodzi Młodym z Miłości (MMM). Był niezwykle dobrym, otwartym i miłym kapłanem. Często mówił, że „dobre rzeczy, rodzą się w ciszy".

Leszek Niewiadomski urodził się 16 marca 1970 r. w Rawie Mazowieckiej. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1995 r. w Łowiczu z rąk bp. Alojzego Orszulika. Był doktorem filozofii. Przez wiele lat jako kapłan cieszył się estymą wśród kleryków (był wykładowcą w WSD w Łowiczu) i księży, dla których był nie tylko kompetentnym znawcą antropologii współczesnej, ale także autorytetem, w którym za słowami idą konkretne życie, własne postawy, własne wybory. Ojciec Niewiadomski pierwsze śluby pustelnicze złożył w sobotę 6 października 2012 r. w Miasteczku Krwi Chrystusa w Chrustach. W dokonanym uroczyście obrzędzie konsekracji uczestniczyli: bp Andrzej F. Dziuba, bp Alojzy Orszulik, kapłani, rodzina i rzesza wiernych.

Śluby wieczyste złożył w katedrze łowickiej, 1 października 2016 r. (915 lat po śmierci pustelnika św. Brunona Kartuza), w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę chrztu Polski. Był pierwszym w Polsce pustelnikiem diecezjalnym. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej, w środę, 14 października o godz. 12:00. Śp. ks. Leszek zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.

źródło: UM Łowicz