„Znicz Dla Powstańca” w gminie Lipce Reymontowskie

LIPCE_783
fot. UG Lipce Reymontowskie

22 stycznia przypadła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Z tej okazji w piątek, 20 stycznia o godz. 14.00 Wójt Gminy Lipce Reymontowskie Marek Sałek, Przewodnicząca RG Anna Czajka i dzieci uczestniczące w zajęciach feryjnych odwiedzili Muzeum Czynu Zbrojnego. 

Jerzy Murgrabia opowiedział zebranym o przyczynach i przebiegu Powstania Styczniowego i udziale w nim miejscowego włościanina Andrzeja Białka, mieszkańca Woli Drzewieckiej, uczestnika bitwy pod Wolą Cyrusową 4 września 1863 roku. Zgromadzeni obejrzeli także w muzeum okolicznościową wystawę poświęconą temu historycznemu wydarzeniu.

W niedzielę, w dniu rocznicy wybuchu powstania, władze gminy Lipce Reymontowskie włączyły się w akcję „Znicz Dla Powstańca" zainaugurowaną przez Wojewodę Łódzkiego - Tobiasza Bocheńskiego. Na lipieckim cmentarzu, spoczywają prochy Andrzeja Białka, który jako 18-letni chłopiec walczył w oddziale kosynierów w bitwie pod Wolą Cyrusową. Przy jego grobie odbyła się uroczystość upamiętniająca partyzanta. 

Wspólnie z Anną Czajką - Przewodniczącą Rady Gmina Lipce Reymontowskie, zgromadzonymi mieszkańcami, Zespołem Śpiewaczym z Lipiec Reymontowskich i Skautami Europy - Stowarzyszeniem Harcerstwa Katolickiego „Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego, złożono wieniec i zapalono znicze. Pani Anna Czajka powitała zebranych i przedstawiła informacje dotyczące zrywu niepodległościowego sprzed 160 lat oraz udziału w nim powstańca Andrzeja Białka, uczestnika bitwy pod Cyrusową Wolą, jednej z największych bitew powstania styczniowego. Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu Grupy Śpiewaczej z Lipiec Reymontowskich.

źródło: UG Lipce Reymontowskie