Najważniejsze wideo w esk24

ZUS: Można już składać wnioski na poprawę bezpieczeństwa pracy

worker-gfca0f9ded_1920
fot. ZUS

Do ZUS-u wpłynęły już pierwsze wnioski o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Do podziału jest łącznie 100 mln zł. Wnioski można składać od 17 kwietnia do 18 maja 2023 roku.

Płatnik składek może otrzymać z ZUS-u nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł. 

- Udział w konkursie mogą wziąć firmy, które m.in. nie korzystały z takiego wsparcia w ciągu ostatnich 3 lat lub nie zostały w tym czasie zobowiązane do jego zwrotu. Nie mogą również zalegać z opłatą składek i podatków, być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. 

Pracodawca może zdobyć dofinansowanie m.in. na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Za uzyskane środki może zakupić np. podnośniki, wózki jezdniowe, środki ochrony indywidualnej, oświetlenie, czy filtrowentylację. 

Wnioski tylko do 18 maja

Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Wniosek o dofinansowanie wraz z niezbędną dokumentacją można złożyć tylko do 18 maja wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. 

Rozpatrzenie wniosku jest dwuetapowe. W pierwszej kolejności pracownicy ZUS-u sprawdzają wnioski pod kątem formalnym- czy są poprawne i kompletne, a płatnik składek spełnia warunki do uzyskania dofinansowania. Następnie po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej zostaną przekazane do oceny merytorycznej, której dokonają eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. To oni wybiorą najlepsze projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Lista rankingowa projektów ocenionych pozytywnie zostanie opublikowana na stronie www.zus.pl oraz na stronie BIP nie później niż do 31 grudnia br.

Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem www.zus.pl/ prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania dotyczące konkursu można kierować drogą elektroniczną na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..